”Nu får de prestera”

15 spelare i Damkronorna förlorar 72 000 

Sverige Olympiska Kommitté, SOK, drar in stödet till 15 spelare i Damkronorna. Det betyder att varje spelare förlorar 72 000 kronor säsongen 2018-2019. ”Jättetråkigt”, säger Damkronornas nya förbundskapten Ylva Martinsen.

Frågan är vad som sker med Damkronorna nu när bidraget från SOK minskar avsevärt. Foto Jonas Ekströmer / TT

 

Orsaken till det indragna stödet är fiaskot i OS med en sjundeplats, den sämsta OS-insatsen någonsin. Plus den dåliga insatsen i VM. I båda fallen förlorade Sverige mot Finland i kvartsfinalerna. 7-2-förlust i OS, 4-0-förlust i VM. 

Inför VM hade Damkronorna spelat 19 matcher och bara vunnit fyra. Det sämsta facit på 14 år.

”Nu får de prestera”

- Vi satsar inga pengar på dem nu. Målsättningen var att utmana för brons. Vi har hållit sjättte-sjunde-nivån precis som när vi gick in för fyra år sedan. Det krävs någonting annat. Då får de prestera det innan vi eventuellt kommer tillbaka, säger Peter Reinebo, SOK:s verksamhetschef, till TT.

Leif Boork tillträdde om förbundskapten 2013. Målsättningen var hög. Brons i mästerskapen var målet. Det slutade med fiasko. Boorks idéer gick inte hem hos spelarna. En del spelare slutade i protest mot Boork. Det blev aldrig någon harmoni i truppen.

Damkronorna var mil från succén i Salt Lake City 2002 med brons och Turin-OS 2006 med silver.

Ylva Martinsen, 41, har skrivit tvåårskontrakt med Ishockeyförbundet. Hon är tjänstledig från jobbet som polis. Ingen förbundskapten för damerna har Ylvas meriter.

Meriter i massor

Hon spelade i landslaget i 15 år, slutade efter 191 landskamper. Hon har spelat tre OS, sex VM, två EM. Hon har sex SM-guld med tre olika klubbar, Nacka, Mälarhöjden och Segeltorp. Dessutom har hon ett SM-guld som tränare med Segeltorp 2011.

Hon började sitt nya jobb den 1 april. 

- Jag har vetat om att spelarna inte skulle få något ekonomiskt stöd ett tag. Det är jättetrist på kort sikt men det uteblivna stödet är inget som påverkar säsongsplaneringen, den ligger fast, säger hon.

 

- En del spelare har bildat familj och för dem blir det tufft. Nu är det upp till Ishockeyförbundet och klubbarna att stödja dem. 

Det stora målet den kommande säsongen är VM i Finland. Den 17 augusti sker den första sammandragningen med truppen, på Bosön. Första turneringen med Ylva som förbundskapten sker i Tjeckien den 23-25 augusti.

2022 avgörs OS i Peking. Har Ylva kvar jobbet då?

Göran Söderlund

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Mamö FF närmast utklassades i mötet med Elfsborg i Borås. Men klubben  fick plåster på såren, Samtidigt avslöjades att  Mittfältstalangen Hugo Larsson säljs till Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt för 132 miljoner kr. Största övergångsbeloppet någonsin i svensk fotboll.

AIK sålde Alexander Isak för 85 miljoner kronor 2017 och Malmö FF sålde Zlatan Ibrahimovic för 82,5 miljoner 2001. Med dagens penningvärde blir det 123, respektive 107 miljoner kronor. Nu krossar 18-årige Hugo Larsson det allsvenska penningrekordet.

Konstgräsmattan på Tele2 arena i Stockholm har varit hårt kritiserad hela den fotbollsallsvenska säsongen och nu står det klart att arenaägaren SGA i samförstånd med Djurgården, Hammarby och konstgräsleverantören Unisport kommit fram till att mattan ska bytas ut helt. Det skriver Expressen.

Efterspelet kring skandalderbyt blir ett test av svensk fotbolls nya exkluderingsstrategi, menar Fredrik Reinfeldt, svensk fotbolls nye ordföranden

Plötsligt har han fått en skandal i knäet.

- Man får vara frustrerad och ledsen över att det inte går bra för det egna laget. Men det är alltså inte så att svensk lagstiftning därmed upphör att gälla och att vi får bete oss hur vi vill och skjuta bengaler på varandra. Det är inte en förmildrande omständighet.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Norge och skidsport.Då finns det pengar om nån gång, kan vi tro.Men det stämmer inte alls. .På onsdagen fick landslagsåkarna beskedet att det blir nedskärningar till kommande säsong på grund av ekonomin.

Intresset för Obos Damallsvenskan fortsätter att stiga; det mediala intresset ökar liksom publiksiffrorna. Också intresset från spelmarknaden ökar. Generellt spelas det för 20 miljoner kronor på varje damallsvensk match, en tredubbling jämfört med för tre år sen. Med den ökade omsättningen ökar också risken för matchfixning. Något som Elitfotboll Dam (EFD) och huvudsponsorn Svenska Spel aktivt informerat samtliga lag i damallsvenskan och Elitettan om under våren.

 Den 6 juli drar sommarens fotbollsfest igång på Old Trafford när värdnationen England tar emot Österrike i EM-premiären, sedan väntar ytterligare 50 matcher!. Men redan nu är Tv-kriget inlett – på ministernivå. 

"Vi hoppas på en smidig lösning", skriver ministrarna i tre länder i ett gemensamt uttalande.

SHL-ishockeyn köpkarusell snurrar vidare, trots alla kristecken i svensk ekonomi. På torsdagen offentliggjordes att Linus Omark, 36 år, bryter sitt kontrakt med schweiziska Servette Geneve och flyttar hem till Luleå.

 En affär som knappast varit möjlig om inte it-miljardären och Luleå-supportern Gustav Porser agerat i bakgrunden.  Omark har en succésäsong bakom sig, han bidrog i hög grad till Servettes ligaguld med 56 poäng plus 12 poäng i slutspelet.