Dan Perssons blogg
Dan Persson är Idrottens Affärers bloggare. Han arbetar med kommersiell utveckling av idrott. Dan har stor erfarenhet och kompetens och kan både se och bedöma såväl möjligheter som faror, något som passar Idrottens Affärer ypperligt. Han läser hellre årsredovisningar eller trendrapporter än tittar på sport och för honom är en arena en fastighet vars försäljning ska öka.
Tyresö, ett bevis till...
Tyresö fotboll riskerar konkurs. Det är den trista sanningen. Jag är inte ett dugg förvånad. Det blev såfel så förutsägbart.
Ledningen läser inte vad jag och andra skriver och de har därför dragit på sig kostnader det inte finns möjlighet att skapa matchande intäkter till.
EM i damfotboll var en succé i publiksiffror såväl som i antal tv-tittare. Det har dock bara marginellt påverkat antalet betalande besökare för damallsvenskan och de ekonomiska förutsättningarna.
Traditionell sponsring på utdöende
På det kommer trender som är mycket negativa för de som inte är i den absoluta toppen på idrottspyramiden och där är inte damfotbollen ens nära.
Exponering är under extrem press. Internet har förstört prisbilden totalt, värdet av en skylt på arenan som ses av några tusen ställs mot vad motsvarande banner eller sökordsmarknadsföring ger. På nätet har utvecklingen på bannermarknaden gått från 200-400 för tusen visningar år 2004 (sålde själv större kampanjer för CPM 335 då) till 5-25 kronor per tusen visningar idag. Att motivera priset på skylten på arenan är nästan omöjligt.
Traditionell idrottsponsring är också under press. Det enda som ökar är s.k. CSR. Här kan ungdomsidrotten öka men sponsring av elitlag kräver att man är framgångsrik och kan paketera med attraktiv kundvård.
Räcker inte på långa vägar
De ledande i varje sport kan tjäna mer för pengarna flockas dit. Topp 20 lagen i fotboll i Europa ökar sin omsättning men alla på nivåerna under dem får jobba hårt. Damfotbollen har gjort stora framsteg i medialt och tv-intresse men man är fortfarande på en mycket låg nivå som klubblag.
Tyresö omsatte 2012 3 miljoner kronor. 2013 fick man in väsentligt mer (de siffrorna är inte publika ännu) primärt genom avtalet med Prioritet Finans men de 5-6 miljonerna jag bedömer att de snurrade 2013 räcker ingenstans om man skall ha en spelartrupp med ett antal proffs.
Även om lönerna för andra än för Martha får ses som mycket låga, så skall man kunna leva på dem.
Matteus fick rätt
Som ateist blir man lite fundersam när Matteus något hundratal år efter Jesu födelse kunde förutsäga läget för elitidrotten år 2014 så väl i Matteus 13:12, 1917 års bibelöversättning (den nya är något slag av djävulsens påfund).
”Ty den som har, åt honom skall varda givet, så att han får över nog; men den som icke har, från honom skall tagas också det han har.”
Bättre kan inte läget för elitidrotten beskrivas.
Tyresö har varit omdömeslösa nog att tro att det på mycket kort tid skall gå att mångdubbla intäkterna. Det gör det inte. Det är värre än så.
Damfotbollen har mycket kvar
Damfotbollen måste inse att de har en lång resa innan de är en kommersiell elitidrott där spelarna kan ha en lön på svenskt genomsnitt, dvs leva på sin fotboll. De pengarna finns inte i dag och resan dit kräver att man inte gör av med pengar som inte finns.
Tyresö 2013 och Malmö 2012 är också två exempel på osportslig ekonomisk doping. De klubbar som lägger sina kostnader på nivån under sina intäkter skall inte drabbas av hårdare motstånd mot klubbar som använder andras pengar.
Allt är förmodligen Zlatans fel, för ledningen för Tyresö är onekligen ute och cyklar ordentligt.
Mest lästa just nu
Svenska Bandyförbundet drabbas av en rekordstor ekonomisk smäll. Nu avslöjas att underskottet är på nästan 5 miljoner kronor för 2022/2023. En av anledningarna är att Ryssland exkluderats och att det internationella utbytet inte blev som det var tänkt.
Idrotten kan vara en riskmiljö för mäns våld mot kvinnor. Samtidigt är idrottsrörelsen en viktig aktör för att minska detta allvarliga samhällsproblem. Det visar en regeringsrapport från Centrum för idrottsforskning.
– Ideella ledare, volontärer och frivilliga föräldrar har motivationen, viljan och energin finns stora möjligheter, fortsätter Susanne Strand
Under kommande dam-VM i fotboll, 20 juli – 20 augusti på Nya Zeeland och i Australien, skrivs historia.
För första gången någonsin, det här är nionde upplagan av VM, kommer FIFA, det internationella förbundet, ett ekonomiskt ersätta varje spelare från totalt 32 nationer.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Norge och skidsport.Då finns det pengar om nån gång, kan vi tro.Men det stämmer inte alls. .På onsdagen fick landslagsåkarna beskedet att det blir nedskärningar till kommande säsong på grund av ekonomin.
Intresset för Obos Damallsvenskan fortsätter att stiga; det mediala intresset ökar liksom publiksiffrorna. Också intresset från spelmarknaden ökar. Generellt spelas det för 20 miljoner kronor på varje damallsvensk match, en tredubbling jämfört med för tre år sen. Med den ökade omsättningen ökar också risken för matchfixning. Något som Elitfotboll Dam (EFD) och huvudsponsorn Svenska Spel aktivt informerat samtliga lag i damallsvenskan och Elitettan om under våren.
Radiosporten - så omtyckt, så särklassig - tills nu!
Bolaget Sportscom AB utmanar Radiosporten.
Lyssnare ska få ett alternativ i höst , och i utbudet prioriteras fotbollsallsvenskan, SHL och Premier League
SHL-ishockeyn köpkarusell snurrar vidare, trots alla kristecken i svensk ekonomi. På torsdagen offentliggjordes att Linus Omark, 36 år, bryter sitt kontrakt med schweiziska Servette Geneve och flyttar hem till Luleå.
En affär som knappast varit möjlig om inte it-miljardären och Luleå-supportern Gustav Porser agerat i bakgrunden. Omark har en succésäsong bakom sig, han bidrog i hög grad till Servettes ligaguld med 56 poäng plus 12 poäng i slutspelet.
gp (inte verifierad)
tis, 2014-03-04 16:20
1. Förutsägbart utan
Förutsägbart utan vidare Vändningen för Tyresö kom på annandag jul 2011, när dåvarande sportchefen ertappades vid ett sexköp. Han fortsatte jobba även 2012, trots att han var avstängd. Det var han som drog in alla pengar, nämligen. Utan denne man har kostnaderna fortsatt att skena utan täckning. Förra året hade klubben sammanlagt 12 utländska spelare (under olika perioder). Publiksnittet var 1200 personer. Det kan naturligtvis inte ses som tillräckligt för att motivera sponsorer att ge bort pengar.Oskar (inte verifierad)
tors, 2014-03-06 20:38
2. gp! Delar helt ditt inlägg!
gp! Delar helt ditt inlägg! Detta är exakt vad som har skett och det är den f d sportchefen som har dragit ner TFF i detta träsk i och med att f d sportchefen har gjort detta av helt eget intresse för att kunna "sola sig i glansen". Han fanns även i ledande position under hela säsongen 2013. Dyker säkert upp som allt i allo även 2014.gp (inte verifierad)
tors, 2014-03-06 20:47
3. Tack för stödet. Men delar
Tack för stödet. Men delar inte detta med att ”sola sig i glansen”, eftersom f d sportchefens förmåga att dra in sponsormedel har varit själva grundförutsättningen för satsningen. Problemet är att han egentligen varit olämplig på posten och att hans fortsätta säljsamtal som ”inofficiell” aktör måste ha tett sig allt egendomligare. Därför har klubben rasat i intäkter från sponsorer.