Formel l-stallen bryter sig ur VM

Lagom till Formel 1-tävlingarna på Silverstone i helgen är schismen inom sporten total. Åtta av stallen har efter ett krimöte nu bestämt sig för att bryta sig ur VM-cirkusen. Upprinnelsen är bilsportförbundets nya regler om budgettak.

Ett fyra timmar långt möte i FOTA, Formula One Teams Association, resulterade i att de åtta stallen, Ferrari, McLaren, Renault, BMW, Sauber, Toyoyta, Brawn, Red Bull Racing och Toro Rosso, nu väljer att gå sin egen väg och startar ett nytt mästerskap från nästa säsong.

Om det nu verkligen blir så återstår väl att se. Det har krigats och känslorna har svallat åtskilliga gånger inom Bernie Ecclestones imperium. Oftast med resultatet att ett handslag och en överenskommelse ändå nåtts till slut. Det känns snarare som att F1-stallen nu är beredda att gå en sista stid med den till åren komne Bernie Ecclestone och hans vapendragare Max Mosely. Den senare har ju haft vissa privata skandaler avslöjade av brittisk press som definitivt förstört hans rykte.

Max Mosely jobbade en gång i tiden för Ecclestones bolag och var med om att bygga upp den mångmiljardindustri som Ecclestone driver. Sedan blev Mosely chef för FIA och Ecclestones bolag fick ett långtidskontrakt att sköta de kommersiella rättigheterna för de största bilsporterna, inte bara F1.

I ett pressmeddelande säger teamen:
"FIA (bilsportförbundet) har ignorerat våra önskemål. Tiotals miljoner dollar har dessutom hållits inne sedan 2006 av den som har de kommersiella rättigheterna (Ecclestones bolag). Trots det har vi sökt samförstånd. Vi kan dock inte fortsätta att kompromissa när det gäller fundamentala värderingar inom sporten och har därför valt att säga nej till att deltaga i 2010 års VM."

FIA hade ställt som krav att teamen senast i dag fredag skulle återta kraven de hade för att anmäla sig till nästa säsong. FIA:s president Max Mosely öppnade en dörr på glänt när det gällde vissa krav, men inte det viktigaste, budgettaket.

Det nya reglementet som har fått stallen att gå på högvarv handlar om att det ska finnas ett tak för hur stora investeringar i teknik som får göras av stallen och två olika reglementen. De stall som följer reglementet för teknikinvesteringar och liknande, får vissa anda bonusfördelar. Ett system som fått kritik ända sedan det först presenterades.

Stalltips: Mosely försvinner från sitt jobb, Ecclestones ställning kommer att försvagas och stallen flyttar fram sin position på griden. Men VM är VM även nästa säsong.

Roger Andersson

Brommapojkarna har sålt spelare i  rekordomfattning de senaste två åren. Det har varit så lukrativt att styrelsen nu har mod att säga nej till anbud på forwarden Alladoh  Det är vad Sportbladet uppger på tisdagseftermiddagen

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

Det låg i luften. En sommarlen junikväll, Stockholms stadion som den perfekta inramningen, Och segersugna favoriter. Och inget gick fel. Det blev en oförglömlig friidrottsgala.

Denne fantastiske Armand ”Mondo” Duplantis . Han hade utlovat en attack på världsrekordet. Sagt det uttryckligen till sin mormor.

Og han är ju så enastående att han med imponerande regelbundenhet håller vad han lovar.

Som han uttryckte det:.

- OS-guld och att slå världsrekordet här på Stockholms Stadion, de två målen hade jag antagit.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

Svenskarna är vana vid att det finns TV-bilder från allsköns idrott, oavset var och när något utspelas . Nu kommer något alldeles unikt.Streamingtjänsten Pluto TV intyroducerar ett samarbete  via All Women’s Sports och Sportkanalen AWSN Network för att dygnet runt kunna sända damsport tillgängligt för svenska TV-tittare – helt gratis dygnet runt. Utbudet ska omfatta  över 2 500 timmar direktsänd damsport årligen

En drömaffär. Öster från  Växjö fick möjlighet att värva Allsvenska 19-årige Youssoupha Sanyang i fjol. Nu får Växjö-klubben möjlighet att tjäna närmare 40 miljoner när tjeckiska mästarlaget Slavia Prag i en rekordaffär vill köpa den tekniske fotbollsspelaren frpn Gambia.

Han  har imponerat stort i inledningen av allsvenskan med sin fart och teknik. På det viset har han blivit uppmärksammad och även blivit en publikfavorit.