Wiberg sponsor i Blåvitt igen
Avtalet gäller under resterande del av 2015 och i ytterligare tre år.
- Det känns naturligtvis väldigt bra att Prioritet Finans åter tar plats på bröstet på en av de vackraste av alla fotbollströjor. Även om avtalet vilar på en affärsmässig grund så är IFK Göteborg laget som jag har följt sedan jag var en liten grabb, säger Prioritet Finans vd Nils Wiberg.
Skiljs - och förenas
För ett halvår skiljdes parterna. Det var slut med utbetalningar om 7 miljoner kronor årligen. Wiberg ville ha mer att säga till om men IFK:s ledning vägrade och betonade integriteten.
- Vi har hela tiden påtalat vikten att det blir rätt framför att det behöver ske snabbt, säger
IFK Göteborgs klubbdirektör Martin Kurzwelly i dag och avser jakten på en ny framträdande sponsor.
Det nya sponsoravtalet innehåller en fast och en prestationsbaserad del och är resultatet av en förhandling som pågått under våren i hemlighet mellan Prioritet Finans och IFK Göteborg. Denna prestationsbaserade del är kopplad till en utökade exponering i takt med framgångar.
"Samtal hela tiden"
Oenigheten då har i dag blivit till en komunikation med star försoning.
- Vi har hela tiden haft samtal och har nu kunnat enas, framhåller Wiberg.
Samarbetet inkluderar också ungdomsakademien och aktiviteterna runt Göteborgs Nya Arena i Kviberg som invigs om en dryg vecka.
- För mig som blåvit supporter är det naturligtvis roligt om klubben vinner Allsvenskan och får spela i Europa, men en inte helt oviktig del är ändå den affärsnytta vi som stjärnsponsor kan få via vårt engagemang, säger Nils Wiberg.
Nu på samma linje
Under fyra år, 2011–2014, var Prioritet Finans stjärnsponsor för IFK Göteborg. Dagens avtal innebär att samarbetet fortsätter i minst tre och ett halvt år framöver.
- Beslutet har naturligtvis stor betydelse för IFK:s framtid. Nu har vi träffat en överenskommelse som båda parter tror på och som bygger på såväl kommersiella värden som strategiskt långsiktiga riktlinjer, säger Martin Kurzwelly.
- Tidigare i vintras valde vi att inte gå vidare på grund av affärsmässiga överväganden. Nu återupptar vi samarbetet av samma anledning.
Mest lästa just nu
Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0 till 12,0 procent.
Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
I augusti står Malmö värd för en historisk premiär. För första gången någonsin i Europa arrangeras en WTT Grand Smash – bordtennissportens mest prestigefyllda tävlingsformat. Mellan 14–24 augusti 2025 samlas världens bästa spelare i Malmö Arena där toppmatcher varvas med publikfest och internationell stämning. Bland de svenska stjärnorna finns Truls Möregårdh, redo att försvara de blågula färgerna på hemmaplan.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.
– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.
På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen.
Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.