Den lilla klubben gör det omöjliga igen

Åby/Tjureda har gjort en blixtresa till elitserien. På tre säsonger har den småländska klubben gått igenom två serier. I september/oktober ska en egen bandyhall stå klar. Den byggs på Åby IP.

Åby/Tjureda bor 431 människor. För några veckor sedan gick bandylaget upp i elitserien. Nu avslöjas att klubben ska bygga en bandyhall - dessutom på bara några veckor.

- Det blir det snabbaste hallbygget som genomförts i landet, säger projektledaren Curt Einarsson, bandylegendaren som bor fem kilometer från idrottsplatsen, som är till tre fjärdedelar är omgiven av skog och lingonröda tuvor.

Åby/Tjureda är landet. I Tjureda socken bor 730 personer, i Åby bor 431. Det finns inga affärer, inte ens en pizzeria, konstigt nog. Växjö ligger drygt två mil söderut. 

Klubben väljer mellan tre hallar:

O En för 30 miljoner kronor, byggt i väv.

O En för 40 miljoner, i plåt med isolering i väggar och tak.

O En för 50 miljoner, i trä.

Åby/Tjureda ligger i Växjö kommun. Klubben räknar med att kommunen tar lånet men kommer själva att bidra. Åby/Tjureda äger den nuvarande anläggningen och svarar själv för skötseln.

Svensson styr klubben

Klubben har sex miljoner i bankmedel, fem miljoner i fastigheter. Det matchar ingen klubb i elitserien.

Mannen bakom den ekonomiska succén är Owe Svensson, 76, som har varit ordförande i 53 år. Han och hans hustru Eivor mer eller mindre bor på idrottsplatsen.

Klubben har 1 300 medlemmar, 300 i Supporterklubben. Av de 300 är de flesta medlemmar i klubben.

- Intresset för hallbygget är stort. När det blev känt ringde en företagare som sa att ”jag skänker 10 000 och lånar ut fyra av mina snickare gratis i en vecka”, berättar Einarsson.

Det mest kända namnet i laget är Ulf Einarsson, tvåfaldig svensk mästare i Hammarby och tidigare i Dynamo Kazan. Ulf hade egentligen lagt av när han övertalades av storebror Björn, då spelande tränare i klubben, att komma och spela med honom.

Einarsson här också

Ulf kom 2016 och har i högsta grad bidragit till den snabba resan. Han är äldst i laget, 38 år. 

- Jag vet inte om han fortsätter, säger pappa Curt.

I truppen finns 22 spelare. Laget hade tio unika skador under säsongen så alla 22 fick spela. 15 spelare i 22-mannatruppen är fostrade i klubben. Hemvävt med råge.

På söndag är det medlemsmöte. Medlemmarna ska säga sitt om hallarna men det är styrelsen som har det sista ordet.

Hallen kommer att rymma 1 500 personer, ståplatser, oberoende vilken hall som väljs. VIP-loger? Glöm det. Vi är i Småland, gott folk.

Göran Söderlund

Kommentera

Vad anser du? Låt oss diskutera, antingen med Facebook – eller med kommentarer direkt på sidan.

Skriv kommentar

Idrottens Affärers artikelkommentarer modereras aldrig i förväg. Därför omfattas de inte av utgivningsbeviset utan varje person som skriver en kommentar står själv som ansvarig.
Path:
CAPTCHA
För att kunna stoppa spamrobotar på Idrottensaffarer.se ber vi dig fylla i texten i bilden i rutan nedan.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Fotbollförbundets nyvalde ordförande, Urban Åström, fick vidkännas ett svårt nederlag vid helgens RF-stämma i Göteborg  Med röstsiffrorna 131-58 föll fotbollens, och Riksidrottsstyrelsens förslag för en höjning av det så kallade ”taket” från nuvarande 10,0  till 12,0 procent.

Striden handlar om hur det statliga anslaget, cirka 1.8 miljarder kronor ska fördelas inom idrottens medlemsförbund. 

Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.

En dags biljett kostade 300 kr, två dagars entré minst 500 kr.

Åskådarna trängdes i varenda backe, utförslöpa, ja överallt under tävlingsdagarna.

Ändå tvingas nu de ansvariga medge att skid-VM drabbas av minst 1 miljon kronor i förlust, men det finns farhågor om mera.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Finansmannen Christer Gardell lättar på oplånboken igen. Vill han stötta r OS-guldmedaljörerna i beachvolleyboll, David Åhman och Jonatan Hellvig.

– De är fantastiskt duktiga idrottare och de är jättefina förebilder, säger Gardell till SVT Sport.

Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.

I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.

I raden av talanger som har fostrats i BP:s akademi i nordvästra Stockholm, är nu 16-årige Love Arrhov på väg ut i den stora fotbollsvärlden.

På sin hemsida berättar BP att överenskommelse har träffats med tyska Bundesligaklubben Eintracht Frankfurt om övergång efter här säsongen. 

Enligt uppgift ligger övergångssumman på 50 miljoner kronor, som kan växa ytterligare med 30 miljoner i form av olika bonusar.