Björn Borg berättar om miljonerna
Spekulationerna har varit många, men aldrig har Björn Borg velat prata om sina pengar – förrän nu. 2006 sålde han sina namnrättigheter till klädföretaget med samma namn för 124 miljoner kronor, berättar han nu i en intervju.
Björn Borg får dessutom en årlig tilläggsersättning på 7,8 miljoner kronor och minst lika kommer via en royalty på 1,5-2 procent av bolagets försäljning. Men det tilläggsavtalet upphör 2016.
Legend Marketing and Promotion är det företag som är registrerat i hans namn i Sverige. Omsättningen under 2012, enligt DI Weekend, var drygt 2,2 miljoner kronor med en vinst på 171 000 kronor. Enda aktieägare är privatpersonen Björn Borg och senaste utdelningen från det bolaget var 600 000 kronor.
"Saker på gång"
- Som 57-åring trivs jag väldigt bra i den ålder jag är. Jag har inga problem med vad jag ska göra av dagarna när 2016 kommer, säger Björn Borg i en intervju med Dagens Industri.
- Och det är lite andra saker på gång, säger han dolt.
Han vill inte berätta vad det handlar om utan föredrar att säga "sådant som kommer att hända nästa år". Han berättar däremot att han gärna besöker företaget Björn Borgs kontor i Stockholm.
- Jag vill gärna vara involverad i varumärket och planerna för framtiden.
"Jag har allt"
Han ger intryck av att vara mycket nöjd med livet och familjen. Han har valt ett liv lite i skymundan och ställer sällan upp för media. Han har sina kompisar, sina förtrogna vänner, ett bra privatliv.
- Jag har allt, säger Björn Borg.
Totalt såldes Björn Borg-produkter för 1,5 miljarder kronor ifjol, mestadels i Sverige och Holland.
"Inte det smartaste"
För sju år sedan sålde han både sitt varumärke och alla Wimbledonpokaler.
Företaget hade han profilerat inom konfektion och omfattar numera inte bara kalsonger för män utan också en rad andra artiklar.
Samma år fick han också för sig att sälja sina Wimledonpokaler och racketar på en auktion.
- Kanske inte en av de smartaste grejer som jag har gjort. Jag vet inte vad som flög i mig. Det var väl kanske lite av en för tidig vårstädning. Det var ett dumt beslut.
"Min sämta investering"
Björn Borg tänkte inte medverka till en bok om sitt liv.
- Alla som vill skriva den där boken vill höra det smaskiga, det snuskiga. Jag kan förstå på ett sätt att det är många som vill läsa om det, men för min del räcker det.
Däremot är han bestämd på vad som är hans sämsta investering.
- Vi behöver inte gå in på det närmare, men jag ska säga en sak: Det sämsta jag investerat i eller träffat; det är Lars ”Skurke”.
Affärsmannen Lars Skarke var delaktig i de första åren för företaget Björn Borg.
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Publiksuccén fortsätter. Fler människor följer elitfotbollen än någonsin.Klubbarna räknar glatt publikintäkterna. Över en kvarts miljon åskådare på premiärmatcherna i Allsvenskan och Superettan.
Över 260 000 åskådare såg klubbarnas hemmapremiärer på plats i Allsvenskan och Superettan. Totalt sågs de två första omgångarna av 261 385 åskådare, en stor ökning jämfört med förra årets 240 021 åskådare vid samma tidpunkt.
- Vi har haft två fantastiskt premiärhelger, säger Ola Rydén, ligaansvarig på Svensk Elitfotboll.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham erbjuds han ett nytt kontrakt. Det nya avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Hans karriär utgör en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott.