Bandyns skyttekung blir hockeydirektör
Anders Doverskog fick inte stanna som vd i Leksand.
Styrelsen tog det tuffa beslut och tyckte att man hänvisade till goda grunder. Framför allt hade inte försäljningen fungerat tillräckligt bra enligt ledningen.
Tre månaders jakt
Sedan dess har Leksand sökt en ersättare till Doverskog.
Och nu har klubben fått napp. Valet är hemligstämplat, men uppgifter har ändå lekt ut.
Kjell Kruse, 49 år, välkänd före detta skyttekung i Boltic.
Där har ni mannen som ska leda Leksand i framtiden. Från bandy till hockey... Ett högst oväntat skifte.
Presenteras på tisdag
Men på tisdag ska han presenteras.
- Du är bra påläst och vet mycket, så mycket kan jag säga i alla fall (skratt), säger Kjell Kruse när Dalarnas Tidningar intervjuar honom.
I Leksands IF är Anders Holst rekryteringsansvarig och han är lika tystlåten.
- Är du säker på det? Jag har träffat ganska många personer, säger Holst till DT.
Ändå ska Holst träffat Kruse på en rekryteringsfirma i slutet av maj. Till de uppgifterna har inte Holst någon kommentar.
Tränare i Karlskoga
Rekryteringsarbetet har pågått i tre månader, antalet kandidater har i takt med tiden minskat och till slut återstår – Kjell Kruse.
Hans meriter från idrotten hör i dag hemma i ishockey. Han har varit tränare i BIK Karlskoga där sonen är målvakt.
Kjell Kruse träffade Leksands IF:s tillförordnade vd Roger Åström och styrelseledamoten och ordförandekandidaten Anders Holst vid ett hemligt möte på rekryteringsfirman Clockwork i Falun fredagen den 30 maj, enligt Dalarnas Tidningar.
Pålitlig skyttekung
Kjell Kruse bor i Hagfors och har jobbat som marknadsdirektör på SMA Mineral sedan februari 2012. Bolaget förädlar kalksten och Kruse har tidigare haft två andra jobb inom samma bransch.
Han hade en framgångsrik bandykarriär med fem SM-guld med Boltic och vann skytteligan både 1985/1986 och 1989/1990, men hörde till de främsta målskyttar under alla sina säsongen i eliten. Han kommer ursprungligen från Lesjöfors, hans pappa Ivar var en legendarisk ledare,
Kjell Kruse finns faktiskt med i Guinness rekordbok som den yngste spelaren som spelat en allsvensk match. Han var inte mer än 14 år och 242 dagar gammal när han debuterade för Lesjöfors IF, men han flyttade sedan till Karlstad och Boltic.
Mest lästa just nu
Det är en världsmästare i innebandy, fyra gånger, som bollar med SOK:s miljoner. Under 2024 kunde ekonomichef Mikael Gunnarzon, 54 år, bokföra 125 miljoner i sponsorintäkter, det bästa utfallet någonsin. Under året bestod SOK:s sponsorgrupp av 19 företag, utöver de som är IOK:s internationella partners.
SOK, Sveriges Olympiska Kommitté, är ett företag i olympiska medaljer.
I Paris-OS sommaren 2024, levererades 11 medaljer, fyra guld, fyra silver och tre brons. De medaljmässigt främsta sommarspelen sedan Sydney 2000. Plats 16 i medaljligan var den främsta sedan bojkottspelen i Los Angeles 1984 och Moskva 1980.
Utredningen för tryggare idrottsevenemang” har överlämnats till regeringen. Ett av förslagen som utredaren presenterar är en ny lag för kamerabevakning som ger arrangörer möjlighet att dela och hantera kameramaterial kopplade till misstänkta brott.
Det är dags att skärpa lagstiftningen och höja straffen för att motverka våldsamheter och ordningsstörningar vid idrottsarrangemang. Det skriver regeringens särskilde utredare för tryggare idrottsarrangemang, Anders Hübinette, på DN Debatt.
Regeringens specielle utredare, Anders Hübinette och utredningssekreteraren Anders Lundmark på måndagen skulle presentera åtgärder för att att åtgärda den negativa supporterkulturen valde de de nämligen ovanliga att gå ut vid DN Debatt och då betonades att det gäller att identifiera, lagföra och stänga ute de individer som stör och begår brott vid arrangemangen.
Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.
Carlsberg Group är tillbaka i den europeiska landslagsfotbollens finrum. Här är man väl insatta i konsten att skapa avtal som gynnar varumärket. Via nya partnerskap med dels UEFA och dels Svenska Fotbollförbundet är bolaget nu fotbollsölet till och med år 2030.
Avtalet har en betoning på en jämn fördelning mellan herr- och dammästerskapen.
Folkspel är föreningslivet eget lotteriaktör. Sedan och erbjuder bland annat föreningslivet ett digitalt lotteri som heter JOYNA. I det ingår premiumvinsten win-win. En prenumerant vinner 100 000 kronor. Dessutom går samma summa till den förening eller organisation som sålt lotten.
I senaste dragningen gick vinsten till breddföreningen med fotboll och innebandy i sin verksamhet, Luleå SK.
De delar på grannlåten. Viaplay sänder UEFA fotbolls-EM i sommar tillsammans med SVT(2-27 juli i Schweiz). De är lika glada på båda håll.
- Det känns grymt kul, menar Viaplays sportchef Erik Westberg.
– Fotbollsmästerskap och svensk sommar hör ihop, och damlandslaget är ett av Sveriges mest populäraevenemang , säger SVT:s sportchef Max Bursell.
Hans karriär är en dröm för åtskilliga ungdomar med förhoppningar om ett likadant genombrott. 19-åriga Lucas Bergvall fick chansen och tog den också via 45 framträdanden under första säsongen i Tottenham och ett nytt kontrakt. Avtalet innebär att han blir kvar i London till och med 2031 med förbättrade villkor.
Han har gjort succé , men saknades i Tottenhams Europa League-trupp mot Bodö/Glimt på grund av en skada. Nu bekräftar Tottenhams tränare Ange Postecoglou att Bergvall troligtvis blir borta resten av säsongen.
– Han har sträckt ledbanden i fotleden. Skadan är allvarlig.