Så här ser ekonomin ut i Allsvenskan

Malmö FF är fortfarande Sveriges rikaste fotbollsklubb med ett eget kapital på 92,2 miljoner kronor. Totalt var omsättningen i Allsvenskan 1.272,1 miljarder kr. Men två klubbar är lindansare och en lever farligt...
Peter Gerhardsson är tränare i Häcken som i fjol inte bara stod för en sportsligt succé utan också förstärkte klubbkassan med 12,8 miljoner kronor.Foto: Adam Ihse, Scanpix

 

Det är Svenska Fotbollförbundet som har sammanställt ekonomin för 2012 bland de allsvenska lagen.

1.272,1 miljarder är alltså omsättningen, att jämföra med 1.295,4 miljoner året innan. Och på sista raden, dvs resultatet  blev det ett underskott om -24,6 miljoner mot ett överskott om 5,8 miljoner kronor för 2011.

Minskat eget kapital

Noterbart är att spelaromsättningsnetto visade ett överskott på 14,1 miljoner, men det är blygsamt jämfört med 95,4 miljoner för 2011.

Den genomsnittliga spelarlönen uppgick till 63 758 kr/månad vid en tolv-månaders anställning och antaget 24 spelare i snitt per allsvensk spelartrupp. Motsvarande siffror 2011 var 57 595 kronor. Notera nu att så kallad sign-on fees till spelare ingår i kalkyl.

Klubbarna egna kapital minskade från 353,7 miljoner till 321,7 miljoner.

Tre klubbar tvingades rapportera om ett negativt eget kapital, GAIS -11,6 miljoner, GIF Sundsvall -1,9 miljoner och Mjällby AIF - 1,1 miljoner.

GAIS under hård press

GAIS är illa ute och har så varit i drygt ett halvår. Men göteborgarna gör stora ansträngningar och börjar se ljuset vid horisonten.

Klubben måste nu upprätta ett periodiserat bokslut per den 31 augusti och då gäller att siffrorna är både bra och trovärdiga inför fortsättningen. Däremot har både Mjällby och Gif Sundsvall fått sin handlingsplaner godkända.

Om GAIS har det svårt så har grannen i Göteborg betydligt lättare. Ingen annan klubb i landet visade ett större överskott än Häcken. Hisingen-klubben kunde lägga 12,8 miljoner till besparingarna och och har nu 58 miljoner i eget kapital.

Här imponeras alla av betydelsen av Gothia Cup. Turneringen omsatte 75 miljoner 2012 mot 61,2 miljoner året innan.

Kalmar har stark kassa

Rikast är Malmö FF. Dryga 80 miljoner kom MFF till godo när Zlatan Ibrahimovic flyttade söderut och de pengarna utgör grunden för klubbens kapital om 92,2 miljoner.

Samtidigt ska betonas hur Kalmar FF byggt resurser och lite av en kulmen uppstod i och med tillgången till nya Guldfågeln Arena. Klubben har nu 62,9 miljoner i eget kapital.

Men skillnaderna är stora i Allsvenskan, riktigt, riktigt stora.

Syrianska långt bakom

Syrianska har 24,1 miljoner i omsättning. Malmö FF 165,7 miljoner.

Klubbarna har ett genomsnitt i intäkter om 79,5 miljoner.

Sex klubbar har intäkter över 100 miljoner.

Sex klubbar har intäkter under 100 miljoner.

Här kan du själv ladda ned ekonomianalysen

Fakta

• Totala intäkter samtliga klubbar 1.272,1 mkr (2011: 1.295,4 mkr)
• Resultat sammantaget allsvenska klubbarna -24,6 mkr ( 2011: +5,8 mkr)
• Varav spelaromsättningsnetto + 14,1 mkr (2011: + 95,4 mkr)
• Eget kapital + 321,7 m kr ( 2011: +353,7 mkr)
• Negativt eget kapital i GAIS -11,6 mkr, GIF Sundsvall -1,9 mkr och Mjällby AIF - 1,1 mkr. Övriga klubbar redovisade positivt eget kapital
• Balansomslutning 1.932 mkr (2011: 1.198 mkr)
• Balanslikviditet + 1,2 ( 2011: 1,4 )
• Personalkostnadernas andel av intäkter 51 % ( 2011: 47 %)

Östersunds FK har lyckats samla in 20 miljoner kronor.

- Målet är uppnått, lyder glädjemeddelandet på klubbens hemsida

Det var tidigt i höstas som ÖFK satte upp målet att få in 20 miljoner kronor i externt kapitaltillskott för att klara ekonomin.

Handbolls-EM, startar i dag, fredag. Spelplats som så många gånger förr, i olika sporter, är Scandinavum i Göteborg.

”Sveriges mesta arena” sedan invigningen 1971 – här har inte mindre än 16 europeiska mästerskap genomförts i arenan. Nu är det åter dags när EM i handboll 2020 drar igång och då blir arenans 17:e EM. Tillsammans med 18 världsmästerskap gör det Scandinavium till en riktig mästerskapsarena.

Dagen kryper sakta närmare. Ni vet, första söndagen i mars är det alltid dags. 15 000 skidåkare  preparerade i Berga By, minst det tiodubbla antalet människor lika redo vid TV:n. Vasaloppets strapatser delas av åtskilliga, nio mil kräver en hel del. I år kanske mer än på många år. Det är minimalt med snö.

Jerry Andersson, 56, Mr Troja, fick för ett år sen beskedet via Facebook att han inte var önskvärd i Ljungbyföreningen längre. I dag presenterades han som ny i Växjö Lakers organisation.

Ibland tar sig idrottssponsring uttryck i de mest märkliga och positiva formerna. Som  i Göteborg. I december genomförde Göteborgsvarvet, till förmån för WaterAid, en julkampanj för att samla in pengar till ett livsviktigt arbete - och resultatet blev strålande!

Sportbladet inleder en storsatsning på bandy som innebär sändning av Elitseriens samtliga matcher. Aftonbladet fortsätter arbetet med Bandypulspå samma sätt som tidigare, men utvecklar samtidigt sändningarna för att få en större målgrupp.

Juventus betalar Atalanta runt 365 miljoner kronor för Dejan Kulusevski, men hans moderklubb får varken utbildningsersättning eller solidaritetsersättning. 

Och det är helt i sin ordning. Så märkliga är fotbollens regler.