Petter Northug tar sikte mot Vasaloppet.

Petter, med 13 VM-guld och två OS—guld, har bjudits in av Anders Aukland att vara med i hans Team Ragde Eiendom.

– Om några år kommer jag att högre ambitioner, att vinna Vasaloppet men nu ställer jag upp för att det blir roligt att delta, säger han till Verdens Gang.

Dubbel lycka

Frida Karlsson, 20, vann 10 kilometer fri stil 6,2 sekunder före Charlotte Kalla på Dundret/Hellnerstadion i Gällivare. Sambon William Poromaa vann juniorklassen, de bor ihop i Sollefteå.

Ungdomarna är födda med skidor på fötterna.” Willles” pappa Larry var som bäst rankad åtta i världen, senare blev han vallachef för längdlandslaget. Mamma Annette Fanqvist ingick i stafettlaget som tog VM-brons i Thunder Bay i Kanada 1995. Dessutom OS – och VM-åkare som Larry. Fridas mamma Mia var liksom systern Eva-Lena Frick, vd för Vasaloppet, landslagsåkare.

”Var så ivrig”

Frida öppnade hårt i loppet. För hårt erkände hon efteråt men ”jag var så ivrig”. Redan efter 1, 5 kilometer var hon 3,7 sekunder före Kalla. Hon ökade hela tiden försprånget men fick betala på slutet. Kalla kom starkt men Frida kunde hålla undan på stela ben.

– Det var tungt på mitten av loppet men det känns jättebra, sa Frida,

– Frida åkte starkt idag, det är bara att gratulera henne till ett bra lopp och segern, sa Kalla, 32, som var nöjd med sin insats

Göran Söderlund