Karin Nolke Grubbström har haft chefsroller inom scouterna och Sveriges Förenade Studentkårer (SFS) innan hon nu tar klivet till Friskis&Svettis.
Friskis&Svettis är Sveriges största idrottsförening med drygt 530 000 medlemmar och 156 lokala och självständiga föreningar. Det finns 40 föreningar i Norge och även i Helsingfors, Vanda, Köpenhamn, Bryssel, Luxemburg, Paris, London och Aberdeen kan man träna på Friskis&Svettis.
Kommer från studentkår
512 641 medlemmar tränar i 108 föreningar i Sverige, 22 228 medlemmar i 40 föreningar i Norge, samt 4 533 medlemmar i föreningar i Helsingfors, Vanda, Köpenhamn, Bryssel, Luxemburg, Paris, London och Aberdeen. Tack vare 16 736 engagerade funktionärer erbjuder Friskis&Svettis lustfylld och lättillgänglig träning.
Karin Nolke Grubbström blir nu chef för allihopa i rollen som generalsekreterare för Friskis&Svettis Riksorganisation.
I dag arbetare hon som kansli- och verksamhetschef på Sveriges Förenade Studentkårer (SFS) som representerar 300 000 studenter via 51 olika studentkårer och bedriver opinionsbildning och politisk påverkan.
Gedigen erfarenhet
Tidigare har Karin Nolke Grubbström under åtta år haft olika chefsroller inom scouterna, en folkrörelse med 70 000 aktiva medlemmar. Hon ledde bland annat arbetet med en ny riksorganisation för alla scouter i Sverige.
– Jag brinner för rörelseglädje och hälsofrågor och är imponerad av hur Friskis&Svettis lyckats förverkliga visionen om rörelseglädje utan pekpinnar och träningshets, säger 34-åriga Karin Nolke Grubbström, boende i Stockholm, uppväxt i Varberg och har studerat i Lund. Karin har varit medlem i Friskis&Svettis av och till i 15 år och tränat i fyra olika föreningar. Hon tillträder senast den 1 juni och fram till dess kvarstår Anders Berg som t f generalsekreterare.
– Karin har lång erfarenhet av att leda i stora och ideella organisationer och van vid att vara talesperson och att företräda organisationer både internt och externt, säger en mycket nöjd Kia Orback Pettersson, organisationens ordförande.