Med omedelbar verkan upphör A-lagsverksamheten och föreningen måste utgå ur HockeyAllsvenskan. Lagets resultat hittills stryks och tabellen räknas om Svenska Ishockeyförbundet har tagit emot beskedet och ska under fredagen informera om den fortsatta serieformen.
Vid en presskonferens på torsdagen kom beskedet.
– Det finns inte ekonomisk bärighet att fullfölja deltagandet i allsvenskt spel, slår konkursförvaltaren Sigvard Cumtell fast.
Söndagens match mot Bofors genomförs inte, medan det finns förhoppningar om att verksamheten fortsätter för pojk- och juniorlagsverksamheten.
Det var i tisdags förmiddag som Halmstad tingsrätt försatte Halmstad Hammers i konkurs, med skulder på nära 900 000 kronor. Konkursförvaltare Cumtell väntade in i det sista för att ge klubbens styrelse och sponsorer all möjlig tid att skaffa fram pengar utan att de rätta beskeden kom.
– Först vill jag se om det finns någon bärighet i en ekonomisk kalkyl, sa Cumtell, till Hallandsposten, efter en första information av styrelsen.
– Sedan, om jag säger ja, kan hockeyförbundet ändå säga nej om ansvarsnämnden anser att det varken sportsligt eller ekonomiskt finns förutsättningar för att köra vidare. Men det skulle förvåna mig om man gör eftersom förbundets högsta önskan är att Hammers ska spela vidare.
Ordföranden Mats Thomasson och kassören Kjell Kjellsson hade nio timmar tidigare inte fått gehör för sin vädjan till staten att återkalla konkursansökan. Thomasson och Kjellsson hänvisade till ansökan till kommunfullmäktige om en kommunal borgen på 1,5 miljoner kronor, där svaret inte skulle komma förrän den torsdagen den 24 november. De hänvisade också till en första inbetalning på 400 000 kronor. Därtill garantier för resterande belopp i form av ett brev från Hockeyallsvenskan AB om de kommande intäkterna för isreklam på minst 200 000 kronor samt transferpengar på ytterligare 200 000 för Janos Vas skulle inkomma under säsongen.
2,3 miljoner kronor totalt.
– Intäkterna ligger tyvärr snett i förhållande till de förfallna skulderna, medgav Thomasson, för skulle konkurshotet undanröjas har vi dessutom bortåt 20 företag som är beredda att gå in med drygt en halv miljon kronor. Så för oss är det Moment 22.
Kronofogdemyndighetens Helene Erntsson och Victoria Söderqvist såg dock hur de löpande skulderna ökat för varje månad och poängterade att det därför inte handlar om något tillfälligt obestånd. Förutom de förfallna skatteskulderna från maj till augusti på 761 935 kronor var ytterligare en på 175 002 kronor på väg att förfalla. Denna summa innefattades inte i konkursansökan.
Avgörande blev att stadskontoret i beredningen samma dag avrådde från en kommunal borgen på 1,5 miljoner kronor – ett beslut som senare på kvällen fastslogs i kommunstyrelsen. Idag står drygt 400 spelare, främst ungdomar, dess ledare och föräldrar utan klubbtillhörighet.
Därtill riskerar också den gamla styrelsen att bli betalningsskyldig.
– Ja, det finns ett ansvar motsvarande det i ett aktiebolag för den aktuella styrelsen. Men det blir i så fall en senare fråga, förklarar Sigvard Cumtell, konkursförvaltaren.