Stefan Schwarz är född den 18 april 1969 i Malmö och var en av de absolut mest tongivande spelarna i VM-bronslaget 1994. Han vann Guldbollen 1999 och bor i Cascais utanför Lissabon tillsammans med fru och tre barn.

I dag arbetar han bland annat i ledarstaben för det svenska U21-landslaget.

I programmet som ska sändas under våren 2012 gör tolv tidigare idrottsstjärnor upp om den åtråvärda titeln Mästarnas mästare.

Här är alla deltagare

Årets deltagare är:

Anders Järryd, tennis
Victoria Sandell-Svensson, fotboll
Gunnar Larsson, simning
Anna Le Moine, curling
Gunde Svan, längdskidor
Susanne Ljungskog, cykel
Magnus Wislander, handboll
Linda Haglund, friidrott
Håkan Loob, ishockey
Annichen Kringstad, orientering
Pernilla Wiberg, alpint
Stefan Schwarz, fotboll

”Som publiken kanske har glömt”

Micke Leijnegard, programledare för Mästarnas mästare, ser fram emot årets omgång:

– Det blir en ny samling världsstjärnor i Mästarnas mästare. Och dessutom några som den stora publiken kanske glömt bort men det här programmet har en magisk kraft som gör att forna stjärnor tänds igen.

– Jag har längtat efter att inspelningarna ska börja ända sedan jag kom hem från Cypern.

Rekordmånga tittare

Den här gången får han, hela inspelningsteamet och stjärnorna flyga till Ungern där programmen ska produceras.

Den förra säsongen av Mästarnas mästare sågs i genomsnitt av 2,185 000 tittare. Finalen slog rekord och följdes av 2,472 000 tittare.

Vinnare blev skidlegenden Ingemar Stenmark med fotbollsspelaren Anders Limpar på andra plats och rodderskan Maria Brandin på tredje plats.