Zlatan Ibrahimovic gillar bilar och har ett antal, men nu har han inte kunnat motstå en HD. Zlatan har valt det första exemplaret av Harley Davidson VRSCF Muscle. En mycket förförisk mc, men Zlatan hade ändå synpunkter och har beställt en rad förändringar. Hans Muscle blir alltså det enda exemplet med just den utformningen.

Bara tillvalen kostar närmare 100 000 kronor, hela hojen, ja, frågan är vad Zlatan har betalat, om han ens har betalat, för sin specialmaskin, lackerad i mattsvart med specialbeställda fälgarna är specialbeställda.

– Han har ju mycket attityd och är rätt kaxig, så han ville väl ha en mc som speglar hans personlighet, säger Richard Nordén på Harley-Davidson Sweden till Dagens Industri.

I sina garage i Italien och Sverige har Zlatan ett antal bilar. När Volvo levererade ”tjänstebilar” till Inters spelare valde Zlatan en Volvo C30 T5 till sig och familjen.

Sedan tidigare kör Zlatan bilar som Porsche Cayenne Turbo, Ferrari F430 Spyder och Ferrari Enzo. Snart står det också en HD i garaget.