DHL och kommunikationsbyrån S&B utsågs till Europamästare i sponsring när European Sponsorship Awards (ESA) delades ut i London av branschföreningen European Sponsorship Association.
Det var projektet DHL Football Delivered som kammade hem priset i kategorin bästa sponsring Business to business vid ESA. Football Delivered har tidigare belönats med två Gyllene Hjulet (Sponsrings- och Eventföreningens årliga pris i Sverige) och nu skrev projektet historia som första svenska bidrag någonsin att vinna ESA.
På plats i London för att ta emot priset fanns företagets Daniel Hegborn, Niklas Olovzon och Jessica Nilsson. S&B har upprättat projektets strategi och koncept, och haft det löpande ansvaret för aktivering och genomförande från start till mål.
– Det känns som en stor seger för oss som byrå, för hela den svenska sponsringsbranschen och för DHL, säger Daniel Hegborn, partner på S&B.
DHL Football Delivered bygger på idén att leverera fotboll till kunder och anställda. Det finns en tydlig och stark koppling till företagets verksamhet, som handlar om leveranser, och konceptet är utvecklat i enlighet med målgruppens intressen. Uttryckssätten har varit många – allt ifrån leverans av matchboll och bollkallar på plats till kampanjsajt, skräddarsytt DM och kundevents i en specialanpassad DHL-trailer.
Genom att leverera fotboll under hela säsongen har man skapat lokal närhet och många personliga möten mellan DHL, kunder och anställda. Fotboll är temat och den metafor som förstärker DHL:s varumärke via kärnbudskapet: ”DHL levererar i tid, både nationellt och internationellt, med precision, kraft och känsla.” Resultatet har varit mycket positivt såväl ur varumärkes- som exponerings- och affärssynpunkt.