Inte många visste förra vintern vem Linn Svahn var. Efter sin tredje raka seger i världscupen i sprint i Falun på lördagen är hon landets nya snöstjärna. På sex lopp i vinter har hon kört hem 491 000 kronor. Stina Nilsson och Maja Dahlqvist får se upp.
– Nu vill jag köpa ett hus Lugnet. Jag trivs så bra här, sa hon.

.Slutstriden på Lugnet blev dramatisk. Linn tåspespetsvann före kompisen Jonna Sundling och ryskan Natalja Nepraja. Trion var inom en tidsrymd av en tiondels sekund. Snacka om raffel!

– Jag ville bara vinna, sa en överlycklig Linn i målfällan. Nej, hon har inget med Gunde Svan att göra. Han stavar Svan, Linn Svahn. Även om utländska journalister åtminstone vill att det ska vara och dotter om inte så i alla åtminstone släkt. Jo, åtminstone i ett avseende är de lika – vinnarskallar.

Linn fyllde 20 år den 22 december. Hon är uppfödd i Lycksele. När hennes skidtokiga föräldrar flyttade till Frösön i somras stannade Linn, hon ville gå klart det lokala skidgymnasiet för att sedan flytta till Östersund.

Förra säsongen var Linn helt överlägsen och tog guld på alla distanser utom ett i DA 15.

Vi kan nog räkna med fler gyllene Svahnar. Syskonen Leo, 12 och Alva, 10, är också lovande skidåkare.

Göran Söderlund