I takt med framgångarna har Malins Baryards ersättning stigit. 500 000 kronor 1996 har vuxit till 1,5 miljoner de senaste tre åren.
– Både som människa och reklampelare är Malin optimal. Hon är en fantastisk ambassadör, säger Ragnar Bengtsson, koordinator i Team H&M, till Aftonbladet.
Få idrottssvenskar är så starkt förknippade med ett företag som Malin Baryard och H&M. En satsning som inleddes lite försiktigt har blivit en succé och eftersom Malin syns så kraftfullt i all media har också pengarna ökat i storlek.
Framgångarna har inneburit att hon också har plockat hem stora vinstpengar. Det betyder att hon har ett bra förhandlingsläge när hon snart ska träffa H&M:s representanter för att diskutera ett nytt sponsorkontrakt.
Malin Baryard menar själv att ersättningen har inneburit en stor trygghet:
– Jag behöver inte gå in på banan och känna att jag måste vinna för att ha mat på bordet. Jag kan höja nivån på hästskötare och allting, säger Malin.
Samarbetet som blev en succé
I Malin Baryard fann H&M sin ikon inom sportens värld. Det stora klädföretaget som normalt har en mycket låg framtoning inom sponsring inledde samarbetet med Baryard 1996 och i dag har ridsportens omslagstjej en årlig ersättning om 1,5 miljoner.
1 min läsning