Pelle fosshaug köptes in till klubben och blev av flera profoler

Annons

Skatteverket vittnar om avsaknad av löpande redovisning samt bristfälliga lönespecifikationer och kontrolluppgifter. Utredningen har visat att arbetsgivaravgifter flyttats från SvartGul Bandy till AIK Bandyförening eftersom Skatteverket menar att det är från föreningens konto som lönerna har betalats.

– Min uppfattning är att de haft ett upplägg från första början att köra ett aktiebolag per säsong och sedan släpper man det bolaget när säsongen är slut, säger Andreasson.

AIK Bandy har begärt omprövning av Skatteverket och då är det en processförare som genomför den. Marco Engberg, ordförande i AIK Bandy, hävdar till skillnad från Skatteverket att utredningen är nedlagd och att klubben inte har gjort något fel.

SVT sport begärde ut beslut om utredningen från Skatteverket. Då visade det sig att utredningen inte var avslutad trots att Engborg försäkrat att det var så.

Stor förvåning i Bandysverige

Förvåningen i Bandysverige var stor när anrika AIK plötsligt bestämde sig för att satsa på bandy, både för herrar och damer. På två säsonger har klubben avancerat till elitserien. Premiär mot Bollnäs på bortaplan sker den1 november.

PÅ vägen till elitserien har AIK drivit sin verksamhet genom två olika bolag. 2017-2018 i division 1 genom bolaget AIK Bandy som sedan bytte namn till aktiebolaget Snöbollseffekten, som gick i konkurs 2018 med 800 000 kronor i skatteskulder. Inför säsongen 2018-2019 startades ett nytt bolag med namnet SvartGul Bandy. Även då drog man på sig skulder och för obetalda arbetsgivaravgifter och skatter. Skulderna betalades i tre olika inbetalningar på en halv miljon, skriver SVT Sport.

Svenskt rekord i värvningar

Värvningarna slog alla svenska rekord, både på herr-och damsidan. Massor av nya spelare köptes in. Bland andra ikonerna målvakten Marcus Bergwall och Pelle Fosshaug.

Huvudmannen bakom satsningen har hela tiden varit Marco Engberg, känd som en av bandyns största sponsorer. Hans parhäst: Jonas Galotta, en omstridd, för att uttrycka det milt, AIK-ledare i olika sammanhang.

Det har hela tiden skvallrats om svarta pengar i klubben. Och det har stormat friskts om AIK:s storsatsning. Alla i bandy-Sverige har frågat sig hur de har råd att värva alla spelare.

Svenska bandyförbundet förbjöd hemmaspel på Bergshamra IP eftersom arenan inte uppfyllde kraven. Plötsligt ändrades beslutet och nu får AIK spela på sin hemmaplan.

Två slovaker i styrelsen

AIK:s två övriga styrelsemedlemmar utöver Engborg är två slovakiska personer i Strömsnäsbruk. När SVT Sport utan framgång åkte de till Strömsnäsbruk för att tala med dem fick de ingen kontakt med slovakerna.

– Det var nog för att de inte ville prata med er. Ni har jagat dem och de förstod inte ”vem ni är”, är Engborgs förklaring. De två männen jobbar hos Engborgs företag Fortaxa Security.

På licensnämndens svarta lista inför elitseriesäsongen 2020-2021 finns förutom AIK också Bollnäs. Västerås, Vänersborg och Hammarby. Göran Ersmarker är ordförande i Förbundets licensnämnd. Han säger om de nya uppgifterna att Skatteverket granskar AIK Bandy att materialet som AIK skickat in inte räcker för säsongen 2020-2021.

– Det är en kombination av för lite dokumentation och att det behöver kompletteras kring redan ställda frågor, säger Ersmarker.

AIK har däremot licens för den kommande säsongen.

Göran Söderlund