Många frågade sig var den förre fotbollsstjärnan tog vägen. Han fanns varken vid inspelningen för hans nya film eller på någon central plats.

Hans uppmaning till ”bank run” och att så många som möjligt skulle ta ut sina bankpengar skulle tjäna som en protest mot bankernas makt.

”Vem är det egentligen som bestämmer i dagens samhälle? Jo, det är bankerna”, har Eric Cantona hävdat i en intervju till franska Presse Océan. Just den intervjun finns på You-tube och filmen har setts av en kvarts miljon personer. Via Facebook och Twitter sökte Cantiona ytterlgiare sympatier.

I Paris kom en grupp aktivister klädda i kostymer till ett av banken Societe Generales kontor och tog ut sina pengar, skriver AP. Därefter gick gruppen till en kooperativ bank för att öppna nya konton.

Enligt tidningen Le figaro ska Cantona nyligen ha överfört 750 000 euro från ett bankonto till ett nytt konto i banken Credit Agricole.