Vid mötena i Basketbollförbundet blir det full fart nu när generalsekretaren i Friskis&Svettis är ny ordförande. Susanne Jidesten ser fram emot dubbla uppdrag.
Annons
Så nu är hon det också. Och ångrar sig inte det minsta.
– Nej, varför skulle jag göra det. Så här är det för många inom idrotten. Vi tar på oss mer jobb. Det behövs och det krävs av åtskilliga.
”Vi tar på oss mer jobb”
Hon har varit ledamot i förbundsstyrelsen och därför var klivet upp till ordförandeposten inte helt överraskande.
Susanne har ingen bakgrund som aktiv basketspelare, utan hennes meriter kommer från olika ledarroller.
AIK Basket växer och består i dag av drygt 500 spelare, både ungdomar och seniorer. I och med ordförandeskapet så lämnar hon sitt uppdrag i klubben.
Hon vet att mycket jobb och väntar. Det är full fart framåt både hos Friskis& Svettis och Basketbollförbundet
Inom Basketbollförbundet handlar det kortsiktigt att stödja föreningar och distrikt efter Covid19 och att långsiktigt arbeta mot Strategi 2025 som innehåller basketens värdegrund, Vision och mål om att vara, växa och vinna. Det är strategier och visioner inför framtiden Områden som berör såväl föreningar, distrikt som förbundet.Alla ska känna till mål och mening.
Berömmer ny generalsekreterare
Inom Basketbollförbundet har Landslagsansvarige Fredrik Joulamo agera som tillförordnad generalsekreterare fram till att rekryteringen av en ny generalsekreterare är gjord. Joulamo behåller samtidigt sitt uppdrag som landslagschef.
Tillsättningen av en tillförordnad generalsekreterare är ett av de första besluten som Susanne Jidesten och förbundsstyrelsen har tagit.
– Jag är mycket glad att Fredrik har accepterat uppdraget. han har gedigen erfarenhet inom Svensk Basket och står för ett tydligt, målinriktat och inkluderande ledarskap. Fredriks uppdrag blir nu att tillsammans med övriga förbundskansliet skapa förutsättningar för att hålla i den energi och lust som finns för basketens utveckling, säger Susanne Jidesten.
Thomas Ejderhov