IFK Norrköping har i hemlighet jobbat enligt ”Plan Allsvensk”. När uppflytningen stod klart för två veckor sedan intensifierades jakten på att finna tio nya sponsormiljoner, där varenda krona ska användas till spelarvärvningar.

Klubben har inlett samtal med flera stora företag och betonat vikten av att pengarna enbart ska gå till nyrekrytering. Målet är att nå tio miljoner kronor och därmed kunna värva minst tre toppspelare.

Ordföranden Hans Lundin säger till Norrköpings Tidningar:

– Vi söker friskt kapital för nya spelare på flera olika områden

Finansiärerna är de stora företagen i regionen. Klubben överväger flera alternativ för att uppnå bäst effekt.

– Ett riskkapitalbolag, om vi nu ska kalla det för det, är bara ett av flera alternativ till att få loss pengar. Lånefinansiering kan vara ett annat. Vi ska lyckas. Det är viktigast. Den närmaste tiden får visa på vilket sätt vi går vidare.

IFK Norrköping har synat hur AIK, Djurgården och Helsingborg jobbar och fastnat för just Djurgårdens modell.
Målet med arbetet är att bli ett stabilt allsvenskt lag.

– Vi ska inte bli något lindansargäng utan försöka etablera oss i allsvenskan redan under det första året. De här pengarna ska hjälpa oss med spelare för att nå dit, säger Hans Lundin.