– Intresset för biljetter är stort, säger Frank Ström, kommersiell chef för Handbolls-VM 2011.

Aktiviteterna inför VM är många, framför allt i de åtta VM-orterna Malmö, Kristianstad, Lund, Göteborg, Jönköping, Linköping, Norrköping och Skövde.

Under tisdagen sattes den första nedräkningsklockan upp på Gustav Adolfs torg i finalstaden Malmö.

Samtidigt öppnade också ackrediteringen för media, som sker via www.handball2011.com/media. Ackrediteringen stängs 20 december.

Biljettförsäljningen går enligt plan. Störst intresse så här långt är för finalen, semifinalerna samt för Sveriges matcher i Göteborg och Danmarks i Malmö.

– Dessutom finns ett tryck från Norge, Tyskland, Polen, Island och Kroatien, vilket borgar för publikfester i alla arenorna, säger Frank Ström.

Några fakta om VM 2011:

* Handbolls-VM spelas 13-30 januari 2011.
* 24 lag från världens alla kontinenter deltar.
* Mästerskapet inleds med gruppspel – fyra grupper med sex lag i varje.
* Efter det följer huvudrundan i två grupper med sex lag i varje.
* Finalen, och en av två semifinaler, spelas i Malmö Arena. Den andra semifinalen spelas i Kristianstad.
* Ett av målen med mästerskapet är att skapa en multikulturell folkfest, som sträcker sig långt utanför handbollsarenorna.
* VM-städer är Malmö, Lund, Kristianstad, Göteborg, Jönköping, Linköping, Norrköping och Skövde.