Frågan är var Tre Kronor ska spela VM i maj

Annons

En gång i tiden utsåg IHF obetänksamt Belarus till värdland för mästerskapen 2021. Där harr oroligheter och folkuppror pågått länge och det var bara en tidsfråga innan protesterna skulle starta.

Och så har skett. Nu står det Internationella Ishockeyförbundet med ett jätteproblem. De deltagande länderna vill inte spela i Belarus och på lördagen sa ocksåhuvudsponsorn, Skoda, ifrån.

”Vi har varit stolta till IIHF och ishockey-VM i 28 år. Men vi respekterar och står upp för mänskliga rättigheter. Därför kommer Skoda att dra sig ur sponsringen av världsmästerskapet i ishockey för herrar 2021 om Belarus är en av värdnationerna”, skrev bilmärket.

Det utlöste ett intensivt arbete internationell och parterna ska också ha enats om ett beslut.

Anders Larsson, ordförande i det svenska hockeyförbundet, bekräftar också att maximala ansträngningar pågår. Parterna inser att ett beslutet måste komma.

Nu skriver journalisten Klaus Zaugg att mästerskapet ska flyttas till Danmark, Lettland och Slovakien i stället. Samma uppgifter är officiella i Finland och det hävdad att beslutet blir officiellt på måndagen.