Precis som artister, konstnärer och andra med fria yrken ska idrottsstjärnor få möjlighet att undkomma skattetrycket som tigare har tvingat dem att lämna landet.
Skatteverkets hoppas därmed att så många kända idrottsutövare överger Sverige för skatteparadis typ Monaco för att slippa skatta bort så stora belopp.
– De som bedriver individuella idrotter kan ta in prispengar, sponsringspengar och andra arvoden i ett aktiebolag och ta ut hur mycket eller lite lön de vill, de behöver alltså inte beskatta allt med en gång som de gör i dag, säger Urban Strömberg, skattedirektör på Skatteverket, till TT.
– Det här blir en klar förbättring för idrottsmännen, de får större möjligheter att planera sin ekonomi. Och det underlättar möjligheterna att bo kvar i Sverige.
Han ser det som en ny tolkning av lagen.
Skatteverket har kommit fram till det som varit en realitet i ett antal år. Dvs våra största affischnamn tjänar så mycket pengar att det för det första inte bara kan ses som en fritidssyssla utan en professionell utövning med de stora belopp som finns möjliga tjäna.
– Idrott är inte bara för nöjes skull – en del kan leva på det också, förtydligar Strömberg
Många idrottsstjärnor har ställts inför valet att deras ersättning ska beskattas som inkomst av tjänst (vilket betyder att ungefär halva summan försvinner i skatt) eller att lämna Sverige.
Med Skatteverkets nya beslut bli idrottsutövare likvärdiga med exempelvis artister och arkitekter som kan placera inkomster eller prispengar i ett bolag.
Regeländringen gäller främst enskilda idrottare. Spelare i lagidrotter får lön från sin klubb.
– Men det hindrar dock inte att de startar ett bolag bredvid för till exempel föredragsarvoden, enligt Skatteverket.