Håkan Sandberg är en av de drivande när fotbollens tränarförening återuppstår
Den nya styrelsen för Tränarföreningen valdes vid ett extrainsatt årsmöte den 18 november. Där ingår Stefan Lundin som Ordförande, Håkan Sandberg som Generalsekreterare, Mikael Lindgren, Västergötlands FF, Carola Söberg, P17-tränare i Örebro SK, Robert Vilahamn, assisterande tränare i BK Häcken, Peter Kisfaludy, IF Brommapojkarna, Caroline Sjöblom, tränare i AIK och Stockholms FF samt adjungerad Linus Gunnarsson, MAQS Advokatbyrå.
– Vi vet att det finns ett stort intresse bland tränare . Vi ska bygga en digital plattform för tränare oavsett nivå och vara en god kraft i utvecklingen. Vi vill också vara en viktig del i tränarnas fortbildningar och vi kommer naturligtvis ta tillvara på våra medlemmars rättigheter vid anställningar, säger Stefan Lundin.
Han pensionerade sig för ett år sedanunder 2018 som Sportdirektör på Svensk Elitfotboll (SEF) och ville dåetablera sig i Spanien. Han har decennier av erfarenhet som tränare. Håkan Sandberg är mest känd som spelare i IFK Göteborg, där han var med och vann UEFA-cupen 1982, men han har också gjort 13 A-landskamper för Sverige och varit tränare i IF Elfsborg mellan 1994-95.
Målsättningen under 2020 är att nå 1000 medlemmar och utveckla föreningen.