– Patrick har varit krönikör i fyra år och har gjort det väldigt bra. Men just nu finns det viktigare arbetsuppgifter för honom. Vi diskuterar om vi ska behålla krönikörsrollen eller förändra den, säger sportchefen Hans Pekkari till Expressen.
Erbjudandet om att göra krönikor på vardagarna lockade inte Ekwall: ”Jag tycker att det är ett sämre format, det är svårt att tycka något vettigt på 45 sekunder. Det är ett fattigdomsbevis att en så stor redaktion som TV4 inte längre ska ha en krönikör. Men det finns inte riktigt den kulturen på TV4-sporten”.
Ekwalls kollega, Peter Jihde, vill inte hålla tyst med vad han tycker: ”TV4:s ansvariga gör en gigantisk miss, det är ett stort fett självmål när de plockar bort en av Sveriges modigaste och modernaste krönikörer”.
I Svenska Dagbladet skriver Jan Semneby i ”Sport i tv”: ” Jag tror det var Ulf Lundell som myntade uttrycket Ytans imperium. Ett imperium som breder ut sig mer och mer i tv-kanalerna i foram av allt mer utslätad sportbevakning. Inget får sticka ut och vara kontroversiellt. Jag ser ingen annan orsak än detta till att Patrick Ekwall inte får fortsätta med sina krönikor på TV4-sporten på söndagarna.
Ekwalls snabba puckar har ofta kännts som en frisk fläkt i den mellanmjölkskultur som präglar sportbevakningen i tv. Det är hejaklacksledare och fotbollsanalyser på nördnivå och en massa mer eller mindre ointressant snackande i studiolokalerna. Men Ekwall har gått lite sin egen väg och vågat komma med distinkta åsikter och han har inte varit rädd att vara kontroversiell”.