Totalt fakturerade Komyathy Stockholm 2004 1,3 miljoner kronor under sex månader.
Det var i mars 1997 som Komyathy skickade sin offert till Olof Stenhammar och bolagets andreman, Tommy Gustafsson, och som Stenhammar med små ändringar godkände, skriver Dagens Nyheter i fortsättningen på artikelserien om Stockholms OS-kampanj.
I förslaget erbjuder Komyathy sina tjänster till en kostnad av 10 000 dollar per månad, dock högst tio arbetsdagar per månad. Om Stockholm får spelen vill han dessutom ha en bonus på 30 000 dollar.
Hemlig OS-agent avslöjad
I offerten erbjuder sig ungraren Gabor Komyathy att ”utföra speciella och hemliga uppdrag” åt kampanjen. Däremot framgår det inte av de bristfälliga fakturor som han lämnat vilka tjänster han senare kom att utföra. Det han uträttade kostade dock OS-kampanjen drygt en miljon kronor.
1 min läsning