En övergiven boll. Ingen aktiv syns heller till ja, spelarna får varken träna eller spela.
Annons
– Läget är allvarligt och det är oerhört viktigt att idrottsrörelsen fortsätter följa allmänna råd och rekommendationer för att undvika smittspridning, säger Björn Eriksson, ordförande Riksidrottsförbundet i en första kommentar.
– Många inom idrottsrörelsen har tagit stort ansvar. Tyvärr har vi exempel inom där inte alla helt följt råd och rekommendationer.
– Men vi har fått ett förtroende att hålla igång viss verksamhet. Det förtroendet ska vi vårda
Riksidrottsförbundet uppmanar idrottsförbund, föreningar, aktiva och ledare att säkerställa att verksamheten fullt ut genomförs i enlighet med de gällande rekommendationerna.
Avstå från det mesta
– Vi längtar alla till att vi kan återgå till det som var innan pandemin men läget medför att vi nu tyvärr inte kan anordna enstaka matcher och tävlingar men kan fortsätta träna, säger Björn Eriksson.
Enligt Folkhälsomyndighetens tidigare föreskrifter och allmänna råd bör föreningar avstå från att ordna eller delta i läger, matcher, cuper och andra tävlingar med undantag för bland annat enstaka tävlingar eller matcher som riktar sig till barn födda 2005 och senare. Detta undantag hävs från och med den 1 mars tills dess att smittläget förbättras.
– Vi vet alla att idrottsrörelsen fyller en viktig funktion och för många barn och unga är det helt avgörande att få komma till sin träning, till sin grupp eller lag och få ta del av den viktiga gemenskapen.
– För många är sporren att få mötas i tävling eller match.
– Det kräver att våra ideella ledare fortsätter att entusiasmera medlemmarna så att vi kan behålla dem även efter pandemin, säger Björn Eriksson
Idrotten har haft undantag från de allmänna råden för yrkesmässig idrott. Där fiinns det nu en definition Enligt Riksidrottsförbundet och Folkhälsomyndigheten. gäller att den aktive har idrott som huvudsaklig sysselsättning och att utövaren håller sig på nationell eller internationell elitnivå för seniorer för att räknas som yrkesverksam.,.
Båda villkoren – idrottsutövningen som huvudsaklig sysselsättning och att befinna sig på nationell eller internationell elitnivå för seniorer måste vara uppfyllda för att undantaget ska kunna tillämpas.
Det här utestänger åtskilliga människor som har idrott som en betydandel av tillvaron. De tvingas nu till vila.
Nytt miljardstöd saknas
Förutom att verksamheten i föreningar och förbund drabbas hårt, slår stoppet också hårt mot ekonomin. Riksidrottsförbundet har framfört till regeringen att ett ekonomiskt stöd på minst 2-4 miljarder kronor är nödvändigt. Men från och den 1 mars står det noll kronor i stöd till idrotten. Inga nya beslut är tagna av regeringen.
– När det är hårdare restriktioner och idrotten fortsatt ska ta ansvar så drabbas vi ekonomiskt. Vi kan inte vänta längre utan behöver ett besked kring fortsatt stöd. Slå inte på oss från flera håll, ge oss ett besked nu. Här vilar ansvaret tungt på regeringen att visa ledarskap, betonar Björn Eriksson.
Thomas Ejderhov