Tre hemvändande proffs, alla med ett förflutet i Spanien och Tyskland har återvänt till Sverige.Fr v Magnus Jernemyr, Lugi, Dan Beutler IFK Kristianstad och Jonas Källman, IFK Skövde. Men Dan har gjort två korta gästspel i Asien och ett tredje visit är högaktuell. Foto: Drago Prvulovic, TT Nyheter
Kontraktet ligger där hemma i Åhus. Han har egentligen bara att skriva under och den 9-19 november bege sig till Kuwait för att spela i Asiens Champions League.
Svårt att säga nej
– Det är mycket pengar, det är det ju. Klubbarna betalar mycket, det är inget snack om saken.
Han har redan gjort två sådana där lukrativa korta inhopp, i juni och i augusti, och nu har många klubbar hans namn aktuellt.
– Jag har ett kontrakt där hemma. Men det här är långtifrån något som är klart. Det här är något som Ola Lindgren och klubben får bestämma och ta ställning till, säger Dan Beutler till Kristianstadsbladet.
– Jag vet inte ens om jag själv vill dit. Det tar så otroligt mycket energi att hålla på och pendla och jag vet inte om min kropp orkar heller.
Även klubben ersätts rejält
H43-spelaren Zoran Roganovic har också fått erbjudanden om utlandsspel och det är där nivåerna på ersättning har framkommit.
Men i IFK Kristianstad är man tveksamma trots att det talas om att klubben ska få 150 000 kronor i ersättning.
– Det känns inte riktigt bra, han behöver komma in i det här hos oss. Dan skulle ju trots allt missa några matcher där i november i så fall. För oss är det viktigare att han kommer i god form här än att vi får in lite pengar, säger sportchefen Mats Samuelsson.