Jubel i Frölunda. I ekonomiskt avseende är klubben en stor vinnare.

Sportsligt var SHL-säsongen en besvikelse med en slutlig sjunde plats. Publiken i Scandinavium misströstade inte, publiksnittet 10 859 var det högsta någonsin och en stark bidragsfaktor till den kommersiella intäkten på 102 miljoner kronor.

16,4 miljoner i omsättning

Omsättningen stannade på 164,4 miljoner kronor och med ett eget kapital på 44,2 miljoner står Frölunda väl rustat inför framtiden. Redan 2018 beslutade Frölundas styrelse att det egna kapitalet ska tangera minst 60 miljoner kronor 2023.

I Frölundas guldsiffror ingår triumfen i Champions Hockey League som gav två miljoner in på kontot.

Under våren har Frölundas spelare, med lagkapten Joel Lundqvist i spetsen, accepterat styrelsens förslag om sänkt lön under pågående covid 19 pandemi.

Tränaren Roger Rönnberg, 48 år, har nyligen förlängt sitt kontrakt i ytterligare fem år. Han kom till föreningen inför 2013 års säsong, och fullföljer han sitt nya avtal har han varit ”Indian” i 12 säsonger, ett svårslaget rekord.

Rogers tio erövringar

Roger har hittills tagit sitt lag till sex titlar, två SM-guld och fyra triumfer i Champions Hockey League.

SHL-lagen är i dag stora koncerner med flera ekonomiska ben. Den stora konkurrenten till Frölunda i ämnet ekonomi och bäst i klassen är Färjestad, som väntas presentera sitt bokslut inom kort.

Kjell Nilsson