Motionerandet snarast ökar i en lågkonjunktur, det visar inte bara Vasaloppet utan de flesta stora evenemang med allt flera deltagare.
I Vasaloppets hus i Mora märker man påtagligt hur intresset tilltar. Där kan man konstatera att drygt 2 000 fler åkare är anmälda jämfört med samma tidpunkt förra året. Just nu har 30 000 personer anmält sitt deltagande och i samma takt stiger intäkterna. Samtidigt lockas flera sponsorer och därmed ökar också beloppen från företag som på ett eller annat sätt vill vara en del av det klassiska loppet.
Vad gör då Vasaloppet med alla pengar?
– Utdelning till ägarna, IFK Mora Idrottsallians och Sälens IF. Det handlar om stora summor som ger klubbarna betydande resurser.
– Ersättning till ett 50-tal föreningar som bidrar med 3 500 funktionärer och står för andra uppgifter under Vasaloppsarrangemangen.
– Hela skid-Sverige har skäl att glädjas med Vasaloppets framgångar. Det betalas in en licensavgift till Svenska Skidförbundet som i sin tur fördelar pengarna på alla skiddistrikt.
Dessutom investerar Vasaloppet inför framtiden. Här pågår en offensiv med bl a:
– En dryg miljon till snöfonden.
– Större satsning på en sommarvecka med nya arrangemang.
– Digital utveckling, just nu är en ny webbsida introducerad.
– Investering i nya pistmaskiner.
– Ökad marknadsföring i Norge för att få flera åkare.