Leeds har varit konkurshotat under det senaste året. Skulderna har varit gigantiska och i desperata försök att rädda klubben har en rad spelare sålts, men underskottet har ändå varit för stort.
Ett konsortium baserat i Yorkshire tar nu över en av den engelska fotbollens mest klassiska föreningar. Köpesumman är hemlig, men avtalet innebär en rad förändringar. När affären avslöjades under fredagen framkom också att fotbollsklubbens tidigare ägare, Leeds United PLC, snart sätts i konkurs.
Det nybildade bolaget, Adulant Force Limited, med främst Gerald Krasner, en affärsmän med anknytning till Yorkshire, tar nu över ansvaret. Förutom spelartruppen ingår också arenan, Elland Road och träningsanläggningen Thorp Arch i köpet.
En välkänd profil blir vd. Peter Lorimer är den förre forwardsstjärnan ska bygga upp ett nytt lag med potential.
Leeds räddas undan förfall
Engelska fotbollsklubben Leeds räddas. En ny ägare kliver in och därmed fortsätter verksamheten och därtill med nya resurser.
1 min läsning