När det stod klart att WTA-turneringen Nordea Nordic Light Open skulle flyttas till Båstad sedan Lagardère Sport Five köpt rättigheterna framkom genast tvivel hos Nordea.

– Vi vill att tävlingen ska stanna i Stockholm eftersom Nordea har ett nordiskt engagemang i Nordic Light Open. Det är enklare att få kunder till Stockholm och dessutom är Båstad ganska starkt förknippat med Wallenberg och SEB, sa då Nordeas marknadschef Thomas Björklund.

Sedan dess har parterna förhandlat utan att komma överens och konsekvensen blir att Nordea backar och för eurosport.se förklarar Thomas Björklund:

– Vi väljer att satsa på friidrottsförbundets ungdomssatsning och SOK istället, säger Nordeas sponsorchef Thomas Björklund.

Lagardère har för avsikt att från sommaren 2009 göra en tennisfestival under två veckor med både en högklassig turnering för herrar respektive damer i Båstad. Med rättigheterna till både herrturneringen Swedish Open i Båstad och nu damernas WTA-turnering, tidigare Nordic Light Open, blir det möjligt.

– Vi hade ett långt samarbete med de tidigare ägarna och när tävlingen nu flyttar till Båstad väljer vi att inte fortsätta samarbetet nästa år, säger Thomas Björklund.

Nu pågår jakten på en ny huvudsponsor för damturneringen.