Fint folk kommer sent. Eller fint folk kommer inte alls. Zlatan Ibrahimovic hade visst fått ledigt från Barcelona i måndags, men han valde att ta flyget till Milano och bli hyllad för sin succésäsong i Inter vid den italienska fotbollsgalan.
Robert Karlsson och Henrik Stenson insåg att de skulle befinna sig i Abu Dhabi när inbjudan kom till Globen. Antingen skulle de säga nej, tack alternativt hitta en bra lösning. Enda möjligheten blev att chartra ett eget plan för att kunna medverka.
De kom till beslutet att utgiften var skälig, ett besök i Stockholm ansågs vara så viktigt. Nu utsågs Robert/Henrik också till Årets Lag. För första gången i Idrottsgalans elvaåriga historia vann golfen en lag-kategori.
Så mycket firande blev det inte för Robert och Henrik. Flyget väntade för snabb färd tillbaka till Mellanöstern och Abu Dhabi Golf Championship.