”The Battle” exponeras kraftfullt mot sin målgrupp – och det är just de ungdomarna som Volvo vill nå.
– Vintersport har varit ett strategiskt viktigt sponsringsområde sedan ett par år tillbaka, men vi har inte förrän nu hittat några lämpliga evenemang, säger Johan Bexell, ansvarig för sponsringen över hela världen för Volvo Personvagnar.
De nya bilmodellerna S40 och V50. Volvo ska marknadsföras mot yngre förare, därav denna satsning och just i The Battle vars tredje upplaga nu ska genomföras och som tidigare deltar världseliten.
– The Battle är ett test av en för oss ny och intressant yngre målgrupp, säger Johan Bexell som är spänd på att utfallet.
Här rör det sig dock inte om några större kostnader i jämförelse med vad segling eller golf kostar koncernen.