Annons
Djurgården och Leksand har gjort det. Brynäs blir den tredje, men troligeninte sista elitklubben. Nu inleds förhandlingar med spelarna om lönesänkningar.
– Jag tyckte att de tog emot det bra, säger klubbdirektör Michael Campese.
– De tog emot det bra. Nu ska det få smälta det och sedan ska vi träffa dem igen. Vi ser Brynäs IF som en helhet och det är aktuellt med lönesänkningar för hela Brynäs IF vill jag poängtera. Vi kommer komma ut med ett paket i veckan och vi pratar med alla våra partners om läget, säger klubbdirektör Michael Campese.
Han hänvisar till publikrestriktionen på 50 personer.
– I en budget hade vi räknat med en beläggning på 25 procent över säsongen. Nu kanske det blir spel utan publik hela säsongen och vi måste ta höjd för det.
– Vi sparar flera miljoner kronor.
Hur länge gäller lönesänkningen?
– Tre månader. Det finns skrivna kollektivavtal och vi har regler och lagar att följa. Man kan inte tvinga någon att gå ned i lön och allt måste ske i samförstånd.
Ni förlorade matchen i går, kan mötet om lönesänkningen ha påverkat insatsen?, påpekar Campese.
– Nej, det tror jag inte. Vi har inte märkt av någon oro i truppen.