Marcus Leto är klubbchefen som ska jobba gratis för att försöka rädda Almtuna IS. Foto: Thomas Wallberg
Många klubbar har stora ekonomiska problem, särskilt under rådande lågkonjunktur. För att få behålla elitlicensen inom svensk ishockeyn krävs ett positivt eget kapital under två år. Almtuna hade förra året 660 000 kr i underskott.
Tog beslutet själv
Att sparka en tränare med hög lön, spara in på en ledare och även låta någon annan klubb ta över kontrakt för en spelare som inte levererat tillräckligt är vanliga metoder i dagsläget.
Men Marcus Lato vill gå en annan väg genom att ge signaler till alla parter att gemensamt ställa upp med uppoffringar för både det ekonomiska och sportsliga resultatet.
– Jag tog beslutet själv, meddelade styrelsen, som godtog beskedet med glädje, säger Lato om sitt dramatiska beslut för klubbens bästa.
Facebook gav 200 000
Hans exklusiva åtgärd att avstå sin lön på ca 40 000 kr i månaden för sitt heltidsjobb resten av säsongen eller under tre månader ger klubben en stor besparing i ekonomin på närmare 200 000 kr inklusive sociala avgifter.
Åtgärden är så positiv att entusiaster inom klubbens intressesvär också har fått upp ögonen på vad de själva kan bidra med för att rädda klubbens överlevnad.
Reklamgurun Tommy Lindgren i Uppsala är en sann Almtuna-fan, som har öppnat ett konto på Facebook för insamling av medel. Redan efter två dagar hade man fått in ca 150 000 kr.
Med förenade krafter
Även signerade spelarbilder har auktionerats ut. Detta ger också värdefulla intäkter.
Att de många sponsorerna ställer upp ytterligare kan man ta för givet efter klubbens egna kraftfulla sparåtgärder.
– Vi vill klara det allsvenska kontraktet, behålla elitlicensen och ge vår trogna publik ishockey på hög nivå. Med förenade krafter skall det gå, säger ödmjuke Lato.
Bokslutet räddas
Detta vore väl någonting för skuldtyngda Leksands IF att se sig avundsjuka på att en ”liten” klubb med små resurser får en sedan sammanhållning och drar mot det gemensamma målet.
Publikdragande hemmamatcher mot Djurgården på tisdagen bör locka fullt hus i slitna Gränbyhallen och mot Örebro den 2 februari, då sponsorerna bjuder på gratis inträde.
– Egna kapitalet efter innevarande räkenskapsår med bokslut sista april behöver alltså balansera på ett återtagande på cirka 650 000 kr, vilket vi tror oss kunna få med alla våra sparåtgärder, säger klubbens ordförande Jan Karlsson.
Han och styrelsen är full av beundran för Marcus Latos lidelsefulla utspel om att arbeta gratis för att få behålla klubbens elitlicens. Dessutom har man givit svensk elithockey signaler hur man kan jobba framgångsrikt.
Bengt Skagerström