Samtliga 480 matcher från Allsvenskan och Superettan ska visas på Dplay . Ett årsabonnemang kostar 299 kr per månad. Ett månadsabonnemang 349 kr per månad.

Det är vad som väntar alla fotbollsentusiaster.

En viss förtröstan finns det. Cirka 30 matcher ska visas på, Kanal 5 och Kanal 9.

Rekordsatsning till rekordpengar

Discovery Networks Sweden satsar som aldrig förr.

2020 är året då Discovery tar över de exklusiva rättigheterna för Allsvenskan och Superettan. Det sexåriga avtalet, som tecknades tillsammans med Föreningen Svensk Elitfotboll (SEF) i mars 2017, innebär att det på Discoverys plattformar kommer att visas 480 matcher från Allsvenskan och Superettan under året plus kvalmatcher.

Discovery Networks Swedens plattformar har också sommar-OS i Tokyo som en av höjdpunkterna. Dessförinnan Malmö FF:s fortsatta Europaäventyr, Likaså FA-cupen och ligacupen.

– Vi vill vara nära supportrarna, känslorna och spelet och kommer att vara det genom att ha fler kameror på plats, satsa på statistik och analys och inte minst röra oss ute i hela fotbolls-Sverige, säger Hanif Hosseini, sportchef på Discovery Networks Sweden.

SEF:s lyckade förhandlingar

Fotbollens mångmiljonrullning, då?

SEF har varit mer framgångsrikt än någonsin i förhandlingar med kommersiella aktörer.

Avtalen med TV4-gruppen/CMore och Svenska Spel har tidigare gett klubbarna ungefär 300 miljoner kronor om året att dela på.

Från 2020 gäller helt andra pengar sex år framöver.Först tecknade SEF ett tv-avtal med Discovery, Ett TV-avtal värderat till runt 550 miljoner kronor per år. Sedan var det lika glada miner efter SEF:s möten med Unibet. Där är behållningen ungefär 150 miljoner kronor årligen fram till 2026 – totalt 4,5 miljarder – mer än dubbelt så mycket som tidigare.

SEF delar miljonerna i tre potter enligt fördelningen:

x Bekosta SEF, omkostnader (kanslipersonal, styrelse, resor) det som berör administration)

x Finansiera utveckling med punkter som talangsatsning, stärka värdegrunden i respektive klubb och värna om CSR samt gemensamma ligaprojekt.

x Direkta ekonomiska bidrag som styrs av fördelningsavtalet mellan allsvenskan och Superettan samt en fördelningsnyckel. 75 procent tillfaller de Allsvenska klubbarna, 25 procent går till föreningarna i Superettan.

Ska gynna sporten

– Sporten får givetvis lejonparten, men ingen utveckling sker om man lägger alla pengarna enbart på spelarlöner, utan det fanns en stor enighet bland klubbarna att man ska satsa på klubbutveckling, har SEf:s generalsekreterare Mats Enquist betonat.

Han har också sagt:

– Detta är klubbarnas fråga. Till 100 procent, SEF är ingen bidragsmyndighet som bestämmer om fördelningen. Vi ska sälja och dra in deras centrala pengar, men sedan måste klubbarna bestämma sig för hur det ska fördelas, (Enquist till Fotbollskanalen).

Thomas Ejderhov