Skälet stavas Elin Nordegren, frun alltså.
De är intresserade av 345 kvadratmeter bostadsrätt på Norr Mälarstrand i Stockholm. Kvadratmeterpriset ligger på ett snitt om 30 000 kr. Tiger Woods kan räkna med ett pris runt tio miljoner. Det berör inte en kille som lär tjäna 1141 kronor i minuten.
Lägenheten består av ett helt våningsplan och är alltså på cirka 345 kvadratmeter. Huset är från 20-talet och paret Woods får en strålande utsikt över Riddarfjärden.
Ett ombud söker lämpliga lägenheter för paret. Tiger Woods och Elin Nordegren ska, enligt vad Aftonbladet uppger, komma till Sverige för att granska de aktuella lägenhetsobjekten före en eventuell affär.
Pengarna är det minsta problemet. Han har en årsinkomst på cirka 602 miljoner kronor och beräknar bli världens första idrottsutövare som blir dollarmiljardär vid 35 års ålder.
Tiger Woods blir stockholmare
Han tar av några timmars förtjänst och köper en våning här också. Tiger Woods ska bli stockholmare.
1 min läsning