Gustaf Karling, VD Traveas, och Johan Ejermark, grundare Popa/Menmo/Everysport är överens om ett samgående.

Sett till räckvidd närmar sig det nya bolaget dominanterna Sportbladet och Expressen Sport på webben. Målgrupp är i det närmaste identisk för alla sajter, nämligen supportergrupper inom framför allt fotboll och ishockey, men här finns också Golfing.se.

Supportersajter

I november i fjol köpte den aktietorgsnoterade Traveas-koncernen sportsajten svenskafans.com av Stampen. Nu går bolaget vidare och blir ägare till ytterligare en grupp varumärken inom sportmedia, bland dem sajterna fotbolldirekt.se, eliteprospects.com, everysport.com och hockeysverige.se samt annonsbolaget Sportsverige AB.

Säljare är entreprenenörerna Johan Ejermark och Magnus Wide i bolaget Menmo. Affären sker i form av ett samgående där Traveas föreslås byta namn till Everysport Media Group. Menmo kommer att äga 43 procent av bolaget, medan Traveas vd och grundare Gustaf Karling kvarstår som vd.

– Sammantaget kommer den nya koncernens olika varumärken att nå över 2 miljoner unika läsare i veckan, säger Johan Ejermark.

Vill gynna mediabyråerna

Affärsidén är att ta upp kampen med kvällstidningarna om annonspengarna på webben. Men det är en bit dit. Branschledande är Sportbladet som har över 3 miljoner unika läsare per vecka i genomsnitt, enligt Kia Index.

– Målet är att bli störst i Sverige. Efter det vill vi expandera i första hand ut i Norden, där vi också ser ett par kompletterande förvärv, säger Johan Ejemark.

De förvärvade sajterna omsätter tillsammans drygt 30 miljoner kronor medan Traveas-koncernens motsvarande siffror stannade vid knappt 17 miljoner år 2014, med en förlust på 2,2 miljoner, siffror som dock inte räknar in svenskafans.com. För helåret 2015, exklusive de nu förvärvade bolagen, räknar Traveas med en omsättning på omkring 23 miljoner.

– Genom att vi nu får räckvidden på plats blir vi en mer intressant aktör för de stora annonsörerna i det här segmentet, säger Gustaf Karling.