Lars Lithner tycker att medieexponeringen har blivit för stor.
– Jag har inte haft några problem med den nyhetsrapportering som har skett, däremot har vissa krönikörer skrivit på ett sätt som har eggat personer som måhända kan vara aggressiva.
Han syftar bl a på den krönika som Göteborgs-Postens Mats Härd skrev i torsdagens tidning och där han kritiserade Lithner och hans kollegor för ett burduskt beteende när de hämtade klubbdirektören Mats Persson och spelaren Stefan Selakovic.
Lithner tog i går eftermiddag beslutet att släppa Mats Persson, därefter kom han och Ekobrottsmyndigheten överens om att han kliver av.
Har du fått några hotfulla mejl eller telefonsamtal?
– Nej, det har jag inte fått. Det är bara utifall att. Men det är viktigt att målet inte fokuserar på mig, utan att det är rättsväsendet som utreder brott, sa Lithner i GP..
Överåklagare Gunnar Stetler på Ekobrottsmyndigheten i Stockholm tar över förundersökningen mot IFK Göteborg.
Nu framkommer också nya uppgifter från utredningen. Det visar ett möjligt samband mellan fallet Peter Ijeh och fallet Stefan Selakovic. Om sambandet kan bevisas kan de två utredningarna kopplas samman. En avgörande fråga gäller den s k ”Ijeh-gåvan” och om den egentligen utgjorde ett lån från klubbkassören Jan Nilsson till klubben.
När granskarna kontrollerade Selakovics bankkonton lär man ha funnit en överföring av 1,35 miljoner kronor till ett konto i Luxemburg i april. Den upptäckten väcker stor förundran, enligt Göteborgs-Posten.
Till vem skickade Selakovic över en miljon kronor? Han själv fick denna summa placerad på sitt konto vid övergången till IFK Göteborg från holländska Heerenveen – förutom de uppgjorda övergångssummorna som ingick i avtalet med klubben. Dessa 1,35 miljoner utgjorde ytterligare en summa som inte hade koppling till övergången.
I april flyttade Selakovic just 1,35 miljoner kronor till ett konto i Luxemburg och som mottagare stod ”Janne P”. Här vill ekobrottsmyndigheterna ha ett svar – ett svar som kan bli helt avgörande för utredningen.
Utredarna misstänker att klubbdirektören Mats Persson ligger bakom turerna. Och ”Janne P” kan vara Janne Plånbok, välkänt smeknamn på IFK Göteborgs kassör Jan Nilsson.
Samme Nilsson som sa att han tog av egna pengar och gav Ijeh för att för att han skulle välja IFK Göteborg. Ijeh fick 1 252 000 kronor. Den summa som i april sändes till ett konto i Luxemburg var 1 350 000 kronor.
Ijeh-affären väckte ekobrottsmyndighetens intresse för IFK Göteborgs ekonomiska förehavanden. Nu växer utredningen. Möjligen är det så att Nilsson lånade ut 1,2 miljoner till klubben och att Selakovics överföring till Luxemburg-kontot var ett sätt betala tillbaka lånet plus ränta.
Jan ”Plånbok” Nilsson avfärdar spekulationerna I fredagen Göteborgs-Posten med orden ”Jag har inte fått tillbaka några pengar och har inget konto i Luxemburg”.