Lydinge kan se ett betydligt högre intresse runt anläggningen
Annons
Så löd erbjudandet som skulle locka besökare till Lydinge Resort strax utanför Helsingborg. Erbjudandet innebar en succé. – De personer som bodde längst stannade i 12 dagar utan att betala.
Det var ett par som reste i Sverige utan direkt någon destination. De berättade att Lydinge blev deras utgångspunkt för sin semester i år. De besökte Sofiero, spelade golf på olika golfbanor i området, testade padel osv. De visste ju inte hur länge de fick stanna så de tog en dag i taget och allt blev rätt spontant och härligt.” berättar David Carlander som är VD på resorten.
En annan gäst var en tjej i 20 års-åldern som kom från Helsingborg, 10 minuter från Lydinge Resort. Hon ville komma bort för att studera lite i lugn och ro. Hon fick stanna i 9 dagar helt utan kostnad.
”Vi är jättenöjda med kampanjen. Syftet var ju att på ett lite annorlunda och kreativt sätt nå ut med vår produkt och få beläggning trots de mörka prognoserna vid det tillfället. Det är väldigt många som dels har bokat erbjudandet och det känns som att det blivit lite av en snackis, dels av resenärer men även av kollegor i branschen. ” säger David.
Under juli exploderade hemestrandet och det har även märkts av på Lydinge Resort som nästan har haft helt fullbokat med svenska turister. På Lydinge finns också en golfbana där det har varit högt tryck. Prognosen för hotellet i höst är fortfarande väldigt osäker.
Lydinge Resort ägs av bröderna Henrik och Björn Gibrand och innefattar hotell med 43 rum, konferens, restaurang, relax, golfbana.