Annons

Corona har stoppat all verksamhet, men på tisdagen avslöjade Mölndals-Posten att mässanläggningen i stället blir världens största padelarena med 26 banor.

–  Mässor i all ära, men vi kommer ha världens största padelanläggning, säger Andreas Ehrnvall, delägare i Padelpartners.

–  Jag har aldrig varit med om något liknande. Jag tror inte det blir några som helst problem att få spelare till den här nya hallen, säger Ehrnvall.

”Åbymässan beskrivs som Sveriges modernaste mäss- och mötesanläggning med 10.500 kvm mässyta inomhus och över 20.000 kvm utomhus.

Här finns 19 konferensrum för 12-1100 personer, restauranger, hotell med 223 rum och ca 2000 parkeringsplatser.

2021 flyttar Göteborgsvarvets sportmässa, som årligen lockar över 40 000 besökare från Svenska Mässan till just Åby