Nu vill de ta till rättsliga återgärder för att tvinga Zorkij att betala ut lönerna. Daniel Mossberg, Stefan Erixon, Olov Englund och Göran Rosendahl fick sparken i december när pengarna saknades i klubben. Att de hade kontrakt hjälpte inte, de hade bara att bege sig hem.
– Det känns som att vi måste sätta ned foten, om inte annat för att göra det lättare för spelare som ska dit i framtiden. De ska inte kunna behandla oss hur som helst, säger Göran Rosendahl till Dagens Nyheter.
De fick sina löner i tre månader, men saknar ersättning för fyra månader. Deras säsongskontrakt ska enligt avtal ge i snitt 1,5 miljon kronor.
– Det är inte speciellt roligt, konstaterar Göran Rosendahl som har blivit gruppens talesman och bl a haft kontakt med det internationella bandyförbundet. FIB har tidigare utfärdat sanktioner mot klubbar som brutit mot kontraktsreglerna.
Men det kan inte bli aktuellt här, enligt juristen Krister Malmsten som är ordförande i FIB:s skiljenämnd. ”Som kontrakten är skrivna är det här en ren anställningstvist som ska lösas i Ryssland i enlighet med deras lagstiftning. Enda möjliga vägen är att starta en process där. Men då måste man väga in möjligheterna att det blir vinst eller förlust – och vilka risker det skulle innebära”.