Pere Miro, IOK:s biträdande generaldirektör, Hans Vestberg, SOK:s ordförande, Thomas Bach, IOK president och Gunilla Lindberg, SOK:s generalsekreterare, IOK:s exekutiva kommitté vid mötet i Lausanne. Foto: IOK
Med på mötet var också Gunilla Lindberg, SOK:s generalsekreterare och medlem av IOK:s exekutiva kommitté samt Pere Miro, biträdande generaldirektör IOK, direktör för Olympic Solidarity och NOC relations.
Det här var första officiella mötet för Hans Vestberg på IOK:s högkvarter i egenskap av SOK:s nya ordförande. På agendan stod resonemang kring IOK:s Top Partners, diskussioner kring Olympic Agenda 2020 och förutsättningarna för en svensk ansökan om vinter-OS 2026.
Mer nyheter från SOK – Lars Markusson hoppar av som sportchef på Tidningarnas Telegrambyrå för att bli blir ny mediechef för SOK med start i vår.
– Lars är en bra rekrytering till vårt kommunikationsarbete. Han har en mycket stark bakgrund för uppdraget och brinner för idrott och olympiska spel, säger verksamhetschef Peter Reinebo.
Lars Markusson har sedan 2000 arbetat på TT nyhetsbyrån och som dess sportchef sedan 2011.
Lars började sin journalistbana på Ljusdals Posten 1995 och arbetade fram till sin anställning på TT för bland annat Arbetarbladet och Aftonbladet. Han har rapporterat från alla olympiska spel från Atlanta 1996 till Rio 2016.
– Ett enormt ärofyllt uppdrag. I en tid där medier och medievanor förändras finns det också massor av utmaningar, säger Lars Markusson och fortsätter:
– Det roligaste med mitt nuvarande jobb har varit att planera och leda bevakningen kring de olympiska spelen. Jag ser det som en ynnest att få jobba med det fullt ut för SOK.