Tusentals orienterare hoppas att O-Ringen kan genomföras utanför Uppsala i sommar. Och fofarande tror arrangörerna att det kan ske.
Annons
– Dessutom har Regeringen remitterat ett förslag till ett nytt system för allmänna sammankomster med stöd i pandemilagen som innebär en särskild regel för motionslopp, exempelvis orientering.
Planeringen av mastodontävlingen i Uppsala har gjorts i samråd med Smittskyddsenheten (Sme) i Region Uppsala.
Sme ser i dagsläget inga omedelbara hinder för att fortsätta planeringen och genomförandet med de plaerade anpassningarna, säger Johan Hedlund, tf. Enhetschef på Smittskyddsenheten i Uppsala.
I arbetet för ett genomförande i Uppsala sker nu planering och anpassningar för att göra arrangemanget smittsäkert.
– Vid tävlingen är det givetvis av största vikt att deltagare, funktionärer och partners känner sig trygga, säger Jens Lindquist, tf. vd för O-Ringen AB..
-Vi har haft och har kontinuerlig kontakt med regionala smittskyddet i Uppsala och de ger oss positiva signalersom tyder på att arrangemanget kan ske i sommar,
-Vi ser över vilka justeringar som vi behöver göra för att undvika trängsel, exempelvis vid toaletter på O-campingen och på tävlingsplatser. Men vi tittar också på hur vi kan hålla avstånd vid starter och vid målgång. Vi ser helt enkelt över alla situationer där det kan uppstå trängsel under ett arrangemang utan att frångå det man vill ha och förväntar sig som deltagare Ringen tillägger Jens Lindquist.
Anmälan för att delta på O-Ringen i Uppsala är öppen och skulle det bli O-Ringen stoppas kommer anmälan att flyttas till arrangemanget nästa sommar i Uppsala.