Annons

Multihall för konferens, utställningar, konserter, mässor och idrott. Restaurangakademi tillsammans med Culinary Art Academy, ett bolag inom Swiss Education Group. Utbildningscenter som bygger på Waldorf-pedagogiken med 250 elever som ska stå klar våren 2021. Träningsstudio med spa och utomhusgym. Beach Club i samarbete med Apollo Sports Club, med möjligheter till vattenidrotter såsom kajak och SUP. Och så hotellet förstås, Radisson Blu Royal Park Hotel, 210 rum i fem våningar där bland annat franska landslaget i fotboll laddade upp för Nations Leauge-matchen mot Sverige på Friends Arena.

Alltid i framkant

Förvandlingen av denna del av Hagaparken vid Brunnsvikens kant är i det närmaste total, bara ett par frisparkar, eller järnnior om du hellre vill, från Prinsessan Victorias, Kronprins Daniels och barnen Estelles och Oscars bostad.

– Vi vill ligga i framkant och erbjuda företagstoppar, företag, organisationer, politiska partier och idrotten, en hel destination med möjligheter som inte går av för hackor, förklarar ägaren Ulrich John innan han fortsätter.

– Marknaden är segmenterad, och det som växer mest är business-leisure-segmentet som är hungrig på upplevelser. Du passar på att stanna kvar och uppleva staden när du har varit på affärsmöten. Då ligger vi bra till med vårt stadsnära läge. Det gäller också att erbjuda hållbara alternativ inom bland annat friskvård och hälsa.

Fotboll och skidåkning

Ulrich John gillar att göra affärer, uppvuxen i Knallebygdens hjärta, Borås, som han är. Han började inom finans men gled snart över till fastigheter. Förutom Radisson Blu Royal Park Hagaparken ingår också Gesundaberget som nu döps om till Royal Park Mountain Resort.

Uppväxten tillbringades mest i gul tröja och svarta byxor i närheten av Ryavallen. Han spelade mittfältare i Elfsborgs juniorlag på slutet av 70-talet, men snart tog utförsåkningen över.

– Min dröm var att bli lika bra som Stenmark, the King. Jag gick på skidgymnasiet i Malung och tog mig till första startgrupp, men sedan tog det slut.

Persbrandt bra exempel

Ulrich Johns intresse för mångfald, kultur och idrott har lett honom till en vänskap med skådespelaren och konstnären Mikael Persbrandt som är med och inspirerar i utvecklingen.

– Vi vurmar båda för idrott och kultur, att bidra till en helhetsupplevelse och skapa utrymme för den så kallade finkulturen. Micke är ett bra folkligt bra exempel på det. Vi är dessutom lika gamla och har upplevt utvecklingen av samhället ungefär likadant. Vi har träffats på senare tid och funnit varandra i det kreativa skapandet. Ju fler specialister på plan, desto bättre trollerier.

Var kommer pengarna ifrån, 250 miljoner under en treårsperiod, undrar vän av ordningen:

– Mestadels från min plånbok och kommande kassaflöden.

Thomas Björn