Växjös Alexandra Jonasson och Emmi Alanen försvarar i en match mot Piteå. De svartklädda småländska tjejerna ser fram emot fortsatt allsvenskt guld och nu med bättre förutsättningar när nu miljardären Santhe Dahl, 65, vill hjälpa klubben.
– Jag är snäll och har haft en jävla tur i livet När jag var liten var det roligt att få julklappar, nu tycker jag att det är roligare att ge.
Varför just Växjös fotbollsdamer?
– Flickorna kommer ofta i andra hand jämfört med pojkarna. Nu ska vi göra en långsiktig lösning för Växjös damer. Klubben har gjort en snabb resa, bildad 2014, allsvensk debut 2017. Jag värnar om landsbygden. Det skulle ha varit tråkigt om de tvångsnedflyttats för att man växt för snabbt och fått ekonomiska problem. Vi sponsrar ett 100-tal föreningar i Götaland, säger Dahl i ett samtal med Idrottens Affärer.
Sålde för 4 miljarder
Han har gått in i klubben via sitt privata företag Santhe Dahl Invest AB. Några summor vill han inte nämna.
– Santhe (släktnamn) Dahl var ägare, koncernchef och vd för småländska sågverkskoncernen Vida. I november i fjol såldes 70 procent av aktierna till kanadensiska Confor Corporation, som Vida samarbetat med i 20 år. En affär på närmare 4 miljarder kronor. Nu är Dahl arbetande styrelseordförande.
Han köpte sina aktier i Vida 1983. Sen rullade det på.
Spelar golf – på fritiden
– Har du idrottat själv?
– Jag var klass 2-spelare i bordtennis Nu spelar jag golf (handicap 17) men min hustru är mycket bättre, hon har 12 eller om det är 13. Skriv att jag aldrig har spelat golf på arbetstid.
Vi anar att det är viktigt för bonngrabben att få påpeka det. Arbete först, nöje sedan.
Framöver kan ett samarbete mellan Växjödamerna och Växjö Lakers ägarbolag Susab bli möjligt. Dahl sitter i Susabs styrelse.
– Susab har under sin resa med Växjö Lakers visat att dom kan elitidrott. Vi vill göra detta tillsammans, säger miljardären till Smålandsposten.
Göran Söderlund