Vasaloppsmässan mitt i Mora är samlingsplatsen för alla åkare och supporters. Här finns över 50 medverkande företag och nummerlappsutdelning.

Vasaloppets vintervecka 2015 har pågått sedan i fredags den 27 februari och över 36 000 personer har redan startat i något av loppen.

Veckan har präglats av varmgrader som inför Vasaloppet nu ser ut att fortsätta, om än med några minusgrader nattetid. Under de arrangemangsfria dagarna i veckan sker förstärkningar vid vissa partier i spåren för att få så bra förhållanden som möjligt.

På fredagen är 8 000 skidåkare ute i spåret. Då genomförs StafettVasan som i år har lockat 1600 lag.

Mässan är navet

Navet för alla Vasaloppetsaktiviteter är Vasaloppsmässan i Mora, ett jättetält om 2 400 kvm.

Här har arrangörerna sedan 2006 byggt upp en unik mötesplats med över 50 medverkande företag med en karaktär av en galleria för shopping, nöjen och upplevelser.

I Vasaloppsmässan samlas nummerlappsutdelning, utställare, Stadiums sportbutik, vallaservice och restaurang under ett och samma tak.

Med en jättelik TV-skärm och med restaurangen och ett stort utbud från en scén är utbudet omfattande.

Fyller på med snö

Snö började köras ut i onsdags och det handlar främst om den nedre delen av spåret mellan Oxberg och Mora.

– Vi gör en insats med extra konstsnö. Till skillnad från det kritiska läget i fjol så ser det betydligt bättre ut i år då vi fick tjäle i marken innan snön kom vilket har en avgörande betydelse, säger Vasaloppets tf. sportchef Johan Eriksson.

Till saken hör att hela Vasaloppsperioden genomförs en vecka senare i år. En åtgärd som tvingades fram för att slippa en krock med skid-VM i Falun.

Sponsormiddag

Det är numera ett känt faktum att många företagschefer, kanske fler än i något annat motionslopp, är med i Vasaloppet.

På lördagens bjuds hedersgäster och sponsorer in till Blåbärsloppet och bakom initiativet står Vasaloppet och Livsmedelsföretagen.

Efter fredagskvällens middag på Högfjällshotellet i Sälen kan hedersgäster och sponsorer åka buss till Eldris och sedan ta sig på skidor för de nio återstående kilometerna till målet i Mora.

Loppet genomförs i sann Vasaloppsanda med nummerlappar, blåbärssoppa och kransar till segrarna.

Seminarie med ministern

Efter loppet serveras en lunch på Moraparkens restaurang, baserad på råvaror från Dalarnas kvalitetsmedvetna livsmedelsföretag och där står Livsmedelsföretagen som värd och bjuder in till en paneldiskussion om träning, matvanor, folkhälsa och prestation.

Intresset för mat, motion och hälsa har fullständigt exploderat i Sverige. Vasaloppet fulltecknas snabbt och nya motionslopp av olika slag startar i rask takt. Parallellt har medvetenheten om vad vi bör äta för att må bra blivit allt större. Långt ifrån alla har dock ryckts med i hälsovågen. Hur använder vi det ökade intresset för mat och motion till att förbättra folkhälsan på bred front i Sverige? Och vad är egentligen den bästa kombinationen av mat och träning?

På plats finns då idrottsministern Gabriel Wikström. Om han då också har kört de nio kilometerna återstår att se.