Media och sponsorer är på väg att tappa intresset. Publiken likaså. Men det är just åskådarna som blir de stora vinnarna när det blir spel igen. Med billigare biljetter och stora regeländringar blir hockeyn mera underhållande.
Klubbägarna i NHL tycks till slut få igenom sin vilja om ett lönetak och en lönekostnad som bygger på omsättningen i ligan.

I Aftonbladet skriver Mats Wennerholm om ett nytt och större behov av sinnrika affärskonstruktioner.
Plus fri bil, fritt boende och förmodligen fri rysk kaviar.
Om rika klubbägare och sponsorer som går en bakväg och betalar spelare via andra bolag i form av sponsorpengar eller andra ekonomiska lösningar.

”Bilaga 1” och ”Bilaga II” som gäller redan i dag många avtalsskrivningar inom många idrotter blir ännu viktigare i NHL.
Det finns alltid sätt att betala de största stjärnorna.