Projektet går enligt plan och förutsatt att bygglovet är beviljat kommer byggnationen att påbörjas under våren 2009. Det första spadtaget är planerat till den 4 maj.
Den samtidiga byggnationen av Swedbank Arena, Quality Hotel och Skandinaviens största köpcentrum Mall of Scandinavia, gör Arenastaden till Sveriges största byggarbetsplats fram till invigningen år 2012.
– Till vår fördel sammanfaller byggnationen med en lågkonjunktur och fallande byggkostnader, vilket gynnar hela projektet, säger Christian Alexandersson vd för Swedbank Arena och Arenastaden.
År 2012 sker den historiska invigningen av Nordens nya och största fotbolls-, evenemangs- och multiarena. Det är 100 år sedan invigningen av Stockholms Olympiastadion som var dåtidens paradarena och den största i huvudstadsregionen.
Christian Alexandersson är ny vd för Arenastadsprojektet. Han har redan tagit över efter Lennart Daleke.
– Med Christian Alexandersson får vi en ytterst kompetent ledare av genomförandefasen av hela det stora och komplexa byggprojekt vi står inför, säger Sune Reinhold, styrelseordförande i Arenastaden med Swedbank Arena som ska byggas i Solna.
Christian Alexandersson har sedan 2005 varit kommundirektör för 7 000 anställda i Halmstads Kommun och var innan dess vd för Halmstads Fastighets AB.
– Jag har med mig mina erfarenheter från näringslivet, stora byggprojekt och kommunal verksamhet och ser fram emot invigningen av Arenastaden samtidigt som vi byggmässigt bara är i startgropen på ett maratonlopp, säger Christian i ett pressmeddelande.